ЧОМУ НЕ КОТИКИ: ЯК ОБРАЗ ІДЕАЛЬНОГО ВОЇНА УСКЛАДНЮЄ ЖИТТЯ ВІЙСЬКОВИХ | “ВЕТЕРАНИ: РОЗВІНЧУЄМО МІФИ»

Психологи пояснюють: якщо ви хочете подякувати чи підтримати військових, достатньо просто сказати спасибі

Ветерани-“сонечки”. На перший погляд, невинне поняття, яке з’явилося десь у 2015 році. Однак це зовсім не так, бо такі “сонечка” створюють негативний імідж для Збройних Сил та особливо для тих, повернувся з фронту. Але чому?

Спочатку сонечко або котик – таке звернення до військових з’явилося як лагідна форма вияву поваги суспільства, і на це є своє пояснення у психологів.

“Воно хочеться, щоб так було, дуже хочеться, щоб воїн, який розстрілює ворога, він тут же з котиком був, до дитини був такий мімішний. Ну, це такий образ, який створюється, і цей образ, ох, який далекий від реальності. Він дуже конкретний, він конкретно смердить, якщо не помиється, він має брудні руки, бо він постійно в землі і він може сказати міцне слово”, – каже військовий психолог Андрій Козінчук.

Багато захисників відчули на собі тягар очікувань від інших за свою поведінку. Цей образ ідеального воїна ускладнює їхні життя.

“Ті, хто почав свою війну з повномасштабного вторгнення, вони пишаються цим і вони дуже стараються відповідати цьому образу. Ті, хто трошки вже побитий цією темою, ми ставимося до цього, мабуть, з якоюсь іронією. От ти бачиш ветерана, і ти про нього нічого не знаєш, і ти кажеш Герой, а в нього, наприклад, половина підрозділу загинула і в нього величезна вина, що він винен, що він живий”, – зазначає військовий психолог Андрій Козінчук.

Від початку повномасштабного вторгнення з’явилась ще одна категорія сонечок, про яких зауважують самі військові.

Є в нас пласт таких людей в самі жахливі часи, в травні вони знаходились у Липовецькому котлі Вінницької області і для виконання бойових завдань їм не вистачало турецької розгрузки і берців Лова. Ну бл*дь ви серйозно?”, – обурюється ветеран АТО Олександр Морозов.

Така поведінка кількох відсотків військових та ветеранів впливає на імідж ЗСУ загалом. Ветеран АТО, підприємець – Олександр Морозов пояснює – війна на кожного впливає по своєму.

Сильні люди вони розуміють, що вони можуть ще більше. Ось десь колись ти там лінувався зробити, ну можливо десь завтра і коли в тебе куля просвистіла, а чого ждати? Немає чого ждати, треба жити і працювати тут і зараз. Є люди, які не досить позитивно це проживають”, – зауважує ветеран. Саме тому перше, що може зробити суспільство для ветеранів: не навішувати на них ідеалізованого образу, чи то мужнього захисника, чи милого сонечка. Друге, якщо ж хочете подякувати, достатньо просто сказати спасибі, можна обійняти, однак без пафосної риторики. Третє, якщо хочете підтримати дізнайтеся у ветерана, чи потрібна йому допомога і як саме ви це можете