Колонка редактора. Чому проросійські політики мають відійти у минулe

Йде третій місяць повномасштабної війни росії проти України. Третій місяць кровопролитних битв українців за свою свободу і незалежність. Причин цієї війни чимало. Однією з таких причин, через яку росія вирішила напасти на нашу країну, були вірування путіна і його оточення, що в Україні їх зустрічатимуть з хлібом-сіллю і зовсім не чинитимуть опір. Звідки ж такі думки в московитів? А відповідь на поверхні, адже деякі українські громадяни своїми заявами і поведінкою дали привід окупантам так вважати. І на прикладі Полтави я вам розкажу як це сталось.

Погляди країни часто визначають по заявам її представників, президента, міністрів, діячів культури. Погляди громад так само визначають за заявами голів громад. Полтавський міський голова Олександр Мамай, приміром, своїми заявами і діями дав логічний привід вважати його проросійським політиком.

І зараз я поясню чому. Пройдемось лише по фактах: по тим заявам Мамая, які він озвучував власним ротом на камери каналів і диктофони журналістів.

Отож, ще в далекому 2015 році Олександр Мамай відмовився визнавати так звані ЛНР і ДНР терористичними організаціями. Мотивував він це тим, що буцімто не хоче лізти в питання загальноукраїнського рівня. Дуже дивна позиція, адже інші питання загальноукраїнського рівня Мамай постійно зачіпав і озвучував, а от саме терористичні організації Донбасу оминув.

Далі, в 2017 році, на 4 рік війни на Донбасі з путінськими бойовиками, Мамай на одній із сесій міської ради зробив скандальну заяву, що путін сильний лідер і на нього треба рівнятися.

Скільки б не критикували Російську Федерацію, ми прекрасно розуміємо, що вони зациклені на патріотизмі. Всі росіяни розуміють, що їх держава наймогутніша в світі і найсильніша і вона на чолі з президентом Путіним може дати відсіч будь-кому

Заявив міський голова Мамай

Важко не згадати і те, що Мамай був проти встановлення в Полтаві пам’ятника українському гетьманові Івану Мазепі. І це попри те, що пам’ятник виготовили небайдужі меценати і встановлювати його теж хотіли вони за свої ж кошти. Тобто місцева влада на чолі з Мамаєм мала просто підписати папірець і надати формальну згоду. Але ж ні, Олександр Мамай відмовився це робити.

У подальшому в своїх заявах Мамай йшов все далі. Так, у 2021 році він не захотів голосувати на сесії міської ради за формулювання, що в Криму діє «путінський режим», адже як сам сказав «не був у Криму і не знає, який там режим».

Ось що тоді на сесії сказав Мамай:

«Путінський режим» – я не знаю, що це таке. Тому, якщо це «путінський режим», я за нього голосувати не буду. Якщо не «путінський режим», я голосувати буду. Якщо приберете, то прибирайте. Якщо не приберете, ставлю на голосування так, як є. Принципово нікого не агітую. Сам особисто я не знаю, який там режим. Я там не був. Голосуйте, хто як завгодно. Я в політику не лізу. Чи звернутися до президента, щоби він там посприяв звільненню Олега Приходька — я за. А який там режим його утримує, я не знаю.

Довідково: Олег Приходько, про якого згадував Мамай, це – проукраїнський активіст, учасник Євромайдану. До арешту займався приватним підприємництвом, художньою ковкою і зварюванням. До початку окупації Криму очолював філіал ВО «Свобода» в м. Саки в Криму.

Рішенням Південного окружного військового суду (м. Ростов-на-Дону, РФ) йому призначене покарання у вигляді 5 років позбавлення волі у колонії суворого режиму з відбуванням 1 року у в’язниці та штраф у розмірі 110 тис. російських рублів.

Завершальною заявою у цьому ланцюзі проросійських заяв Мамая стало його скандальне інтерв’ю проросійському каналу «НАШ» якраз напередодні російського вторгнення. Тоді Мамай озвучив банальні російські пропагандистські тези про те, що ця війна братовбивча, а на території України з Росією воює США. 

Спілкуючись із мешканцями нашого міста, я все більше і більше переконуюся, і сам особисто, і бачу позицію населення, що у нас сьогодні відбуваються бойові дії, на нашій території воюють дві наддержави – США та Росія. Дуже прикро, що йде брат на брата

заявив в інтерв’ю Олександр Мамай

Після цієї заяви низка громадських активістів, ветеранів АТО і простих полтавців були обурені такими проросійськими висловлюваннями Мамая. Люди приходили на протест під міську раду і навіть зверталися до СБУ, Ради національної безпеки і оборони України, Офісу Генерального прокурора та Офісу Президента України з проханням особистої реакції та втручання Володимира Зеленського, Івана Баканова, Олексія Данілова та Ірини Венедіктової.

Саме цю заяву Мамая навіть процитував у своїй програмі відомий Кремлівський пропагандист, українофоб Володимир Соловйов. Він похвалив мера Полтави Олександра Мамая за те, що він прославляє Російську імперію, а в агресії РФ проти України звинувачує США.

В ефірі телеканалу «Россия 1» Соловйов заявив, що «на Полтавщине стали прозревать». «Мэр Полтавы долбанул, так долбанул», – сказав російський пропагандист.

Тобто міський голова Полтави, перебуваючи на посаді, упродовж досить тривалого часу робив самі різноманітні заяви, які навіть брали собі за основу російські пропагандисти. Такі заяви і стали основою міфу для росіян, що в Полтаві і в Україні їх чекатимуть з хлібом-сіллю. Але не так сталося, як їм гадалося. І коли московити посунули в Україну, їх тут вогнем і мечем почали винищувати Збройні Сили України. Винищували, винищують і будуть винищувати.

Але в Україні і слова Мамая, і йому подібним вже не забудуть. Занадто дорогу ціну заплатили українці за такі слова проросійських політиків.

Головний редактор видання «Полтавська Думка» Ярослав ЖУРАВЕЛЬ