Діалог як панацея: у Полтаві відбувся круглий стіл на тему містобудівної реформи

17 лютого у приміщенні Дія.Бізнес, відбувся круглий стіл під назвою «Містобудівна реформа: перспективи, білі плями, зміни?». Подію організувало обласне друковане видання «Полтавська Думка» спільно з ГО «За Зміни». 

До обговорення було запрошено ініціаторку та авторку законопроєкту майбутньої містобудівної реформи Олену Шуляк. Пані Олена завітала до Полтави та долучилась до круглого столу разом з іншими учасниками дискусії — будівельниками, архітекторами, експертам, підприємцями та громадою. 

Зокрема до події долучились: головна архітекторка Полтавської області Ірина Особік, голова гільдії архітекторів Полтавської області Гузик Володимир, Зубашич Едуард Михайлович – голова обласного осередку НСАУ, представники будівельних компаній регіону, народні депутати України Дмитро Нальотов, Олексій Устенко, місцевий депутат  Юрій Бражник та також депутат Полтавської міської ради і будівельник Сергій Іващенко.

Як зазначили організатори події, круглий стіл «Містобудівна реформа: перспективи, білі плями, зміни» мав на меті стати майданчиком для дискусії та діалогу між усіма стейкхолдерами майбутньої містобудівної реформи. І таки став, адже за результатами діалогу всі зацікавлені сторони лишились задоволеними, а усі питання, на які не знайшлося відповідей – були занотовані та будуть прокомуніковані Оленою Шуляк особисто. 

Що представляє собою законопроєкт №5655?

Чотирнадцятого грудня минулого року депутати в другому читанні ухвалили законопроєкт № 5655, який має реформувати сферу містобудування. В ньому пропонують ввести єдину електронну систему, куди забудовник має вносити проєктну документацію, а в традиційно державну сферу контролю над будівництвом — інтегрувати приватні компанії.

Головна ідея полягає в тому, аби зменшити чинник людського фактора та прибрати потенційно корумпованих чиновників. Відтак рішення автоматизовано буде ухвалювати не окремий чиновник, а компʼютер.

Автором та головним ініціатором проєкту містобудівної реформи є голова парламентської фракції «Слуга народу» Олена Шуляк. Його також підтримує Міністр Цифрової трансформації Михайло Федоров. Але є і ті, що виступають проти закону в такому вигляді і вимагають доопрацювати майбутню містобудівну реформу. 

Зокрема, петиція проти законопроєкту набрала необхідні 25 тисяч голосів у перший же день, а архітектори та мери українських міст виступили з критикою.

Проте як і передбачалось організаторами, усі гострі моменти та питання було озвучені під час круглого столу, а відповіді на них дала сама авторка проєкту Олена Шуляк. 

Круглий стіл: як це було?

Після вітального слова головного редактора Ярослава Журавля та подяки ЗСУ за можливість проводити такі події, він презентував презентацію про основну інформацію щодо містобудівної реформи, історії законопроєкту та різні думки щодо реформи. 

Також, до вступного слова долучися депутат міської ради Юрій Бражник, який привітав авторку та ідеолога майбутньої реформи Олену Шуляк у Полтаві, зазначивши, що відповідна реформа є знаковою та надважливою в контексті майбутньої відбудови України. 

Далі за регламентом круглого столу слово взяла й Олена Шуляк, яка привітала гостей заходу та подякувала «Полтавській Думці» як організатору за запрошення, адже як висловилась пані Олена, Полтава стала першим містом, в яке б її запросили обговорити тему майбутньої містобудівної реформи. 

Після теплих вітальних слів, пані Олена презентувала законопроєкт, а точніше його головні ідеї, мету та засоби. І як зазначила авторка законопроєкту його мета – це боротьба проти корупції.  

Олена Шуляк працює у містобудівній сфері з 2015 року, що за її словами, допомогло у пізнанні усіх корупційних схем та корупціонерів на різних рівнях всередині системи, тому законопроєкт №5655 є інноваційним з точки зору зниження саме вищезгаданих корупційних ризиків. 

«Я знаю про усю ситуацію на місцях – в Києві, Дніпрі та інших громадах. Я знаю, як люди на місцях отримують дозвільні документи, як і чому ростуть незаконні забудови та чому на це все не реагує місцева влада»

Олена Шуляк

Після презентації більш детальної інформації щодо законопроєкту №5655 учасники круглого столу перейшли власне до головної мети круглого столу – до діалогу. Усі учасники змогли ставити будь-які питання авторці проєкту майбутньої містобудівної реформи і натомість отримали чесну та зрозумілу відповідь. 

Відвертість та прозорість ініціатору законопроєкту, який викликав великий суспільний інтерес відмітив й один з учасників, будівельник та депутат Полтавської міської ради Сергій Іващенко:

«Сьогодні була дуже цікава і досить відверта розмова щодо містобудівної реформи в Україні. Не часто таке буває, коли автор непростого законопроекту спускається в «гієну огнєнную» – до розмови з тими, хто був чи міг бути головними опонентами. Олена Шуляк зустрілася з полтавськими будівельниками, архітекторами, громадськими активістами і презентувала своє бачення реформи, відповіла на частину дуже болісних та актуальних питань. На ті питання, на які не змогла відповісти одразу, записала та обіцяла відповісти пізніше. Скажу відверто, імпонує мені такий підхід. Сам факт діалогу зняв одразу велику кількість претензій до законопроєкту та його авторів».    

Сергій Іващенко

Так як однією з переваг даної реформи є усунення корупційних чинників у вигляді недоброчесних чиновників, учасники дискусії відмічали цей момент, адже одразу декілька з них наголошували на тому, що галузь будівництва є стимулюючою сферою для всієї економіки України, генератором ВВП.

Ця тема також стала і предметом питань, адже наприклад забудовники хотіли пересвідчитись, що реформа враховує ці інтереси та захищає забудовника зокрема й від інших факторів. Наприклад, так званого «вбачання» громадянами порушень або незаконності будівництва. Цю проблему порушив представник будівельної галузі Ігор Сірик. 

Саме задля часткового усунення таких ризиків, реформа передбачає індивідуальну відповідальність усіх ланок будівельного процесу через підписання документів електронним підписом. Таким чином, це означатиме відповідальність у разі виявленні порушень або інших нюансів. Щоправда, ця функція поки не передбачена саме для громадян, які можуть побачити ймовірні порушення будівництва, на що пообіцяла звернути увагу Олена Шуляк.

«Я працюю в цій сфері з 2013 року, тому пройшов усі шляхи, ДАБІ та все інше. І я прекрасно знаю як це все працює. Цифровізація процесів – це взагалі класно і дай Бог аби все це запрацювало. Адже прибрати у будівельному бізнесі усі ці процеси, які по іншому можна назвати “витребуванням хабаря” – це надскладно. Тому цей законопроєкт значно має полегшити життя будівельникам, проектантам, інвесторам». 

Саме ця думка будівельника Сергій Іващенко щодо містобудівної реформи і стала лейтмотивом діалогу. Адже далі круглий стіл йшов вже у форматі «питання — відповідь». 

Так, зокрема представники архітектурної спільноти уточнювали роль та відповідальність архітектора та ставили питання щодо системи контролю будівництва. Системи контролю, питання якої напередодні у багатьох викликало низку питань та власне стало причиною розголосу. 

У відповідь на це Олена Шуляк пояснила, що законопроєкт містобудівної реформи передбачає індивідуальну відповідальність кожної ланки процесу будівництва. Це в свою чергу, вводить таке поняття як інститут репутації та, як наслідок, стимулює саме колективну відповідальність.

«Я працюю для того, аби жоден українець чи компанія – не платили хабарі» – сказала ініціаторка проєкту містобудівної реформи в одному з епізодів, коли під час дискусії представники будівельної галузі пожартували про те, що вони дають хабарі.

Це стало яскравим прикладом того, як пройшов круглий стіл і того, чому діалог – це важливо. Відповідаючи на проблемні питання та пояснюючи міфи пов’язані з ними у непідготовленого читача, авторка законопроєкту довела, що майбутня містобудівна реформа має позитивне підґрунтя. 

Також, в ході обговорень учасники поспілкувались на тему інклюзивності, урбаністики у будівництві та системних підходів у сфері загалом. На фоні відбудови нашої держави, яка починається вже зараз такі круглі столи є ефективним інструментом діалогу та синергії, що стає важливим фундаментом для побудови сильнішої та міцнішої України без корупції та неефективних чиновників.