Інтерв’ю з лікарем

Спілкуємось з Котелевською Тетяною Михайлівною, лікаркою-інфекціоністкою, доценткою кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією УМСА, кандидаткою медичних наук, лікаркої вищої категорії.

Тетяно Михайлівно, як сьогодні працює лікар-інфекціоніст? 

Лікарі-інфекціоністи останні півтора роки працюють в умовах пандемії COVID-19. Змінився формат роботи. Інфекційна лікарня зараз працює за двома профілями: по ковіду, і як класична інфекційна лікарня за іншими хворобами. Більше уваги звісно приділяється саме коронавірусу. Але ми не забуваємо, що була літня пора і тому багато кишкових інфекцій, ротавірусної інфекції, ентеровірусних. Є сальмонельози. 

Ви хворіли на коронавірус? Як лікувались? 

Я не хворіла на коронавірус, антитіл не було. Але я щеплена.

Зараз активно проходить кампанія вакцинування. При цьому лише 15 % мешканців Полтавщини отримали дві дози вакцини і трішки більше 20 % – першу дозу. Як оцінюєте такий рівень вакцинування і що можна очікувати в найближчому майбутньому?

Повільними темпами, але вакцинація йде. Мабуть, показовим є те, що більше 90 % співробітників нашої інфекційної лікарні вакциновані. Бо вони розуміють із чим мають справу і бачили на власні очі інфекцію в дії.

Як думаєте, чому люди так неохоче вакцинуються?

По-перше, бояться, бояться експериментів над собою, адже вакцина досить швидко розроблялась. Також бояться якихось побічних дій. Бояться за своє здоров’я.

З якими міфами про коронавірус Ви стикались у своїй роботі?

Я чула, що його немає, що коронавірус – це вигадка. Часом ті пацієнти, які говорили, що не вірять у все це, потрапляли до нас. Потрапляли на кисневу підтримку. Навіть є померлі із числа тих, хто не вірив. Ті пацієнти, які одужували, вже по-іншому ставились до всього. Особливо молодь. Тому що, коли молоді люди думали, що в них все добре і ковід їх не візьме, а за два-три дні переставали самостійно дихати, то дуже швидко змінювався світогляд.

Як зорієнтуватись українцям у переліку вакцин?

Є вакцини більш класичні, які розроблені за старими методиками, є вже більш сучасні. Робити якісь однозначні висновки зараз зарано. Для цього повинен пройти час. У нашому регіоні летальних випадків після вакцинації не було. В світі є випадки важких ускладнень після вакцини, але вони поодинокі. І варто сказати, що кожна вакцина повинна індивідуально підбиратись пацієнту. Це важливо. Якщо, наприклад, у пацієнта є алергічні реакції, приміром, на амброзію, то їм не можна приписувати РНК-вмісні вакцини. Їм краще використати інактивовані вакцини, таку як CoronaVac. Якщо у пацієнта є якісь хронічні захворювання, то разом із сімейним лікарем треба підбирати вакцину індивідуально. Тобто людям слід орієнтуватись не на назву і бренд вакцини, а на особливості свого організму. Всі вакцини, які представлені в Україні, є безпечними.

І варто сказати, що українці не вакцинуються не лише від коронавірусу. Українці не вакцинуються загалом. Приміром, декілька років тому Україна стала мало не розплідником епідемії кору для навколишніх країн та лідером № 1 по цьому захворюванню.

Після одужання від Covid-19 треба вакцинуватися?

На сьогоднішній день ще не зрозуміло коли треба вакцинуватися. Але думка експертів ВООЗ та інших поважних експертів говорить про те, що має бути термін в 6 місяців після захворювання. Навіть у багатьох європейських країнах можна подорожувати без паспорта щеплення, якщо перехворіли ковідом менше ніж 6 місяців.

Тому, якщо ви недавно перехворіли повідом, то не поспішайте робити щеплення. Адже якщо у вашому організмі є якась проблема, прихована проблема, то після невчасної вакцинації можуть розгорнутися певні ускладнення. Тобто вакцина не сама спровокує ускладнення, а лише прискорить те, що, як я говорю, «не так лежить» в організмі. Тобто якщо ви перехворіли на ковід, то краще витримати паузу від 4 до 6 місяців і тільки тоді вакцинуватись. 

Якщо людина захворіла, що потрібно робити?

У першу чергу потрібно сидіти вдома і не розносити вірус.

Щодо ліків: парацетамол, антибіотики… Що приймати, а що не приймати при ковід?

Відразу скажу, антибіотик при вірусі вживати не можна. НЕ МОЖНА!

В Україні біда з антибіотиками. Ми, напевно, країна № 1 у світі по вживанню антибіотиків. Немає рецептури, фармбізнес неконтрольований, відсутній авторитет у лікаря і, часом, відсутні знання у лікаря. У країні антибіотики вживають направо і наліво. І це величезна проблема.

Щодо ковід, то зараз багато фармацевтичних компаній проводять останні фази тестування противірусних препаратів і вже скоро вони з’являться в продажу.

Якщо ви захворіли, то вам необхідний ліжковий режим, рясне пиття і адекватна жарознижуюча терапія. Не можна при вірусах пити аспірин.

Що означає поняття «відновлення після COVID-19» та кому воно потрібне?

Інфекційні хвороби мають свої стадії. Коли вірус потрапляє в організм, то проходить певні етапи. Остання фаза – це фаза відновлення. У окремих пацієнтів вона може затягнутися на 6 місяців.

Тобто ззовні може здаватись, що ви вже вихворіли, але насправді ваша імунна система ще працює в посиленому режимі. У кожної людини своя медична історія зі своїми особливостями і етап відновлення теж у всіх глибоко індивідуальний. Однозначно буде відкат по здоров’ю, по потужностях організму і це нормально. Головне – дати можливість організму відновитись повністю.

Після навали коронавірусу інші хвороби якось відійшли на другий план. Яка ситуація на Полтавщині з іншими інфекційними хворобами? Які є проблемні місця?

У нас епідемія гепатиту В і С. Пацієнти часто просто не доходять до лікарів, адже всі завантажені саме ковідом. Гепатит С – це прихований вбивця. Він проявляє себе вже тоді, коли зазвичай знаходиться у крайніх формах. Ця інфекція часто призводить до цирозу печінки. Таких пацієнтів дуже багато. Заражаються зазвичай гепатитом через кров. Це можуть бути стоматологічні чи косметологічні процедури. Дуже багато майстрів манікюру і педікюру хворіють на гепатит. Адже для того, щоб провести дезинфекцію інструменту потрібно 2 години. Тому вихід у цій ситуації – це ходити на прийом зі своїми інструментами.

Які поради можете дати нашим читачам?

Хочеться побажати, щоб цей сезон коронавірусу був легшим для всіх. І емоційно, і соціально, і фінансово. Сезон нової хвилі коронавірусу буде однозначно, адже не всі перехворіли ще, але хочеться вірити, що він пройде значно легше.

Ярослав ЖУРАВЕЛЬ