Хочете більшого охоплення – сфотографуйте яйце

Відкриємо, наприклад, Instagram. Що ми побачимо? Гарний краєвид, фотосесія, схід сонця, море, прекрасну веселку. Під кожним із них тисячі вподобайок, і кожен з них чудовий. Ми би ніколи не сфотографували такого. У нас немає крутої камери та й краєвидів також. Немає слушної погоди, немає ракурсу, немає кого зняти. Замість моря – калюжі, замість пляжу – асфальт, замість веселки – похмуре небо. А там, у задзеркаллі, все красиво, граційно, ніби кожна піщинка створювалась, фарбувалась, розміщувалась, спеціально для моменту, коли фотограф розмістить камеру і пташка вилетить з об’єктива прямо до тебе у стрічку.

Редактори цю роботу ще й прикрасять, на комп’ютері позмивають всі нерівності, макіяж додадуть, засмагу. І от уже не голуб, а фенікс своїми червоно-золотистими крилами розмахує по тьмяному екрану телефона. Спочатку розглядаєш все : палаци, карети, собачку, неймовірні скелі. І враз починаєш пропускати. Красиве все злилось до купи. Реклама насідає звідусіль, дівчина і келих вина трапляються кожні три пости, а далі знов веселка, море, пляж, море, пляж, веселка. БУМ ! Білий фон і просто яйце. ПРОСТО ЯЙЦЕ ! В голові шок. Ні тобі розмальовки, відсутні фільтри та блиск, немає навіть фотошопу. Яйце у первісному своєму вигляді. Без редакцій, без втручань у вже створений природою ідеал. Просто звичайний знімок, який вибиває з колії.

Якби двадцять років тому хтось сфотографував яйце, то це виглядало би дивно. Та зараз, коли у кожному смартфоні поміщається портативна відеокамера, за допомогою якої можна знімати фільми, просте, непримітне, стало рідкістю. Наші очі весь час бачать красу, яку важко навіть уявити. Ці всі впадини, гори, бухти, і все це перенасичене постановкою та графікою. І коли в кругозір потрапляє щось таке, що не турбує уяву, щось, що не змушує замислюватись про історію створення знімку, про його композицію, про його графічну обробку, про його фільтри, про його кольорокорекцію, мозок кайфує. Він бачить буденне, без фокусів, без краси художньої та з красою душевною, бачить шматочок вас у фото. І це заворожує. Навіть трошки смішить. Раптом найпростіший знімок стає найкращим. Випереджає фотошоп, котика, захід сонця, пляж і стає попереду. Бо це простий знімок, простого та банального. А геніальне – завжди просто.

Пасічко Сергій, зразковий художній колектив гурток «Юний журналіст» Полтавського ОЦЕВУМ