Квантова математика. Полтава витрачає на прибирання міста в 7 раз більше, ніж Кременчук і майже стільки ж як Харків

Полтава роками віддає право прибирати місто приватним підрядникам із сумнівною репутацією, в той час як сусідні обласні центри прибирають місто силами власних комунальних підприємств. У результаті місто переплачує за прибирання в рази не отримуючи вищої якості.

Практика, коли місто прибирає приватний підрядник, не є популярною навіть в Україні. Адже важко знайти компанію, яка займається прибиранням професійно і має свою техніку. Тому навіть у Полтаві приватна компанія використовує комунальну техніку колишнього місцевого КП ПМШЕД.

Ми вирішили порівняти доцільність такого підходу крізь призму грошей. Адже ми не можемо оцінити якість прибирання й тому за основу візьмемо ідеальні умови: прибирають міста в нашому регіоні однаково. Хоча можливо це навіть комплімент Полтаві.

Порівнювати будемо за два роки, перший 2019/2020 є базовим, бо він останній рік, коли в містах не було ОТГ. І наступний рік вже зі адміністративними змінами, коли площа прибирання зросла.

Полтава

Ще на початку 2019 року управління ЖКГ уклало договір щодо утримання полтавських вулиць на поточний рік. Роботи замовили у харківського ТОВ “ДБК “Квант”, яке на той момент існувало пів року.

“ДБК “Квант” перемогло й на відповідному тендері щодо прибирання вулиць у 2020 році. Таким чином, прибирання Полтави зимою 2019-2020 року лягло на плечі цього підприємства та його субпідрядників.

За зиму 2019-2020 років, за інформацією журналістів UA:Полтава, “ДБК “Квант” отримало 33,5 млн грн

У цілому за 2019 рік місто витратило на прибирання 173,5 млн грн. Вже за 2020 рік Полтава сплатила підряднику за прибирання вулиць майже аналогічну суму 173,2 млн грн. Якщо взяти лише зимові виплати 2020-2021 року, то “ДБК “Квант” отримав 47,5 млн грн.

Так, на початку грудня з “ДБК “Квант” могли розраховуватись за листопад, але ми не взяли до уваги транзакції березня, а там також могли бути оплати за лютий. Тому маємо усереднений показник й він більше ніж за рік до цього, але й обсяг робіт більший – додалися села громади. 

Полтаву зафіксували, давайте подивимось на інші міста. Почнемо із сусідів.

Кременчук

У цьому місті за прибирання вулиць відповідає власне КП “КАТП 1628” (не плутати з нашим КП, яке відповідає за вивіз сміття в обласному центрі).

Увага! У 2019 році воно виконало роботи за 20 млн грн. Ні, не прибирання снігу. Це прибирання усього міста за рік.

У 2020 році з бюджету на прибирання міста витратили 23 млн грн. А на 2021 рік депутати заклали на прибирання вулиць Кременчука 26 млн грн. Тобто менше, ніж прибирання Полтави лише за зимовий період.

Черкаси

Цікавим фактом є те, що раніше місто Черкаси прибирали приватні підрядники. Так, у 2019 році спочатку місто прибирала ФОП Олена Лисенко й отримала за півроку 18 млн грн. Другу половину року прибиранням займалось ТОВ “Свій лад”, яке отримало за це 10 млн грн (маємо в результаті 28 млн грн на рік).

На 2020 рік роботи також замовили у ТОВ “Свій лад” й за це підприємство отримало 5 млн грн. Схоже. що вже минулого року місто не покладалось на приватних підрядників, адже ТОВ “Свій лад”, за даними місцевих журналістів, записано на звичайного фотографа й немає своєї техніки.

Тобто ситуація була схожа з Полтавою, але цифри є помітно меншими. Вже минулої зими місто прибирало сніг силами свого КП “ЧЕЛУАШ”. На цю зиму цьому КП навіть місцевий мер обіцяє закупити техніку для боротьби зі снігом. І дійсно, відповідні тендери на закупівлю техніки для КП є на порталі ProZorro.

Чернігів

Третє місто, яке схоже за розмірами з Полтавою і знаходиться відносно поруч. У цьому місті утримує вулиці місцеве КП “АТП- 1528”. Із цікавого: це право воно отримує через відкритий тендер, проте єдиним конкурентом є КП “Зеленбуд”. Обидва підприємства – при міській раді. Утопічна картина для полтавця.

За прибирання Чернігова з 2019 року по березень 2020 року підприємство отримало 52 млн грн. За березень 2020 року до кінця березня 2021 року – приблизно 45,5 млн грн.

На цей рік з підприємством уклали два договори (тут і тут) на загальну суму 50 млн грн і не факт, що прибиратимуть саме на всю цю суму.

Зауважимо, що обсяги робіт у Чернігові є меншими, якщо вірити тендерній документації. Проте чи виконують у нас приватні підрядники заявлений обсяг робіт – це питання відкрите. І чому у Полтаві запланований обсяг (ще раз: не вид послуг, а обсяг) робіт вище, ніж в Чернігові?

Тим не менше, без зайвих роздумів, факт залишається фактом, в Чернігові прибирання міста за рік вартує як у нас приватний підрядник отримує за три місяці зими.

Суми

У Сумах все без сенсацій. Місто також прибирає власне комунальне підприємство – КП “Шляхрембуд”. Відомо, що у 2019 році це підприємство “утримувало” місто за 42 млн грн. З них 17 млн грн пішло на зимове прибирання. На 2021 рік зі “Шляхрембуд” уклали договір на 45,9 млн грн, за весь рік.

Харків

Давайте тепер до міст-мільйонників, а саме до Харкова. Тут місто прибирає також місцеве комунальне підприємство, а саме – КП “Шляхрембуд” (Як і в Сумах, неймінг – не сильна сторона харківських чиновників).

Акцентуємо увагу: за 2019 рік на прибирання міста витратили 226 млн грн проти 173,5 млн грн у Полтаві. У 2021 році місто знову уклало договір зі своїм же КП, яке має отримати за прибирання 268 млн грн, але повторимо, що не факт, що всю суму підприємство освоїть (в гарному розуміння цього слова).

До речі, яка іронія, у Харкові дороги прибирають місцеві комунальники. У Полтаві харківські комерційні підрядники. Міста різні – вартість майже однакова.

Київ

У столиці сніг прибирає комунальна корпорація “Київавтодор” і, на жаль, невідомо, скільки вона витрачає на прибирання. Проте іноді на порталі ProZorro можна побачити замовлення послуг з прибирання снігу у Києві. Зазвичай це додаткові послуги, які замовляють місцеві райради. Проте діапазон замовлень перебуває у районі 3 млн грн, тобто столиця Полтаві не конкурент.

У цілому

Окремо зауважимо, що якщо на порталі державних закупівель шукати замовлення послуг щодо прибирання вулиць містами, але відсортувати за вартістю (від 100 млн грн та вище), то таких міст буде небагато: Харків, Дніпро, Полтава, Тернопіль та Кривий Ріг. 

Тернопіль практикує розбиття тендеру на різні лоти (по районам) і там договори уклали на 110 млн грн, але з них 26 млн йде власному КП. Кривий Ріг уклав договір на 86 млн грн з приватним підрядником. Дніпро має на цей рік три договори на 214 млн грн. 

Ітогі подведьом

У Полтаві у 2021 рік з “ДБК “Квант” уклали договір на 280 млн грн, а за 9 місяців підприємство вже отримало 122,3 млн грн з бюджету міста. Тобто за 10 місяців підрядник освоїв на прибиранні Полтави майже таку ж суму як витрачають на прибирання Чернігів, Суми та Кременчук за рік разом взяті.

Полтава роками виділяє набагато більше на утримання вулиць, ніж міста зі схожими розмірами та кількістю населення. Місто витрачає приблизно стільки ж, скільки Харків та Дніпро, які є мегаполісами і в рази є більшими за площею.

Припускаємо, що справа в нарахованих обсягах прибирання і в актах виконаних робіт по ним, які полтавське ЖКГ не дає журналістам й оберігає як таємницю. А проконтролювати прибирання візуально не можна, адже це все суб’єктивно. Саме це дозволяє ЖКГ роками завищувати вартість цього прибирання в місті. Бо ми маємо просто великі розриви із сусідніми містами за цією вартістю, і вони не на користь нашого міста.

При цьому місто обирає підрядників із Харкова вже понад 10 років, з невеликою паузою під час першої каденції Олександра Мамая. За цей час вони іноді змінюють юридичну особу (Будгарант-7, МБЦ, УМБ №23), з яким місто укладає контракт, але їх поєднує те, що вони всі користуються майном доведеного до банкрутства КП ПМШЕД.

Тобто говорити про високу якість прибирання не можна, адже ресурси залишились ті самі. Змінились лише витрати, які йдуть не у бюджет міста та оновлення техніки, а у приватні кармани. 

Максим САМОЙДЮК