Найпоширеніші міфи про родимки

Меланома – злоякісне утворення шкіри, що виникає з пігментних клітин – меланоцитів, які знаходяться в епідермісі (поверхневий шар шкіри). Вони визначають колір шкіри та відповідають за захист від ультрафіолетового випромінювання.

Меланоми виникають переважно на шкірі, але бувають і на слизових оболонках порожнини рота, геніталій і ректальної області, кон’юнктиві, оболонках мозку і на нігтьовому ложі.

Меланоми мають різний розмір, форму і колір та різну схильність до інвазивного росту і метастазування.

Меланома – одна з найагресивніших пухлин!

Фактори ризику меланоми включають: вплив сонячних променів, особливо сонячні опіки, обтяжений особистий або сімейний анамнез, світла шкіра, веснянки, велика кількість родимок.

Основні міфи, пов’язані з невусами (родимками). (Все це говорять пацієнти лікарям на прийомі; так і народжуються різні міфи).

1. «Родимка переродиться». До 70 % меланом зустрічається на здоровій шкірі, а не перероджуються з існуючих.

2. «Видаляти родимку не можна, буде рак». Імовірно раніше цей міф був пов’язаний з тим, що видаляли вже існуючу недіагностовану меланому і в неповному обсязі. Навпаки, при ризику меланоми показано саме правильне видалення.

3. «Треба чекати до осені». Невуси як і меланоми видаляються за показаннями і сезонності немає. Якщо ви хочете видаляти новоутворення, то зробити це можна в будь-який час. Міф пов’язаний із засмагою і можливістю утворення гіперпігментації.

4. «Випалити препаратами, чистотілом, кислотою». Родимки не видаляються такими препаратами у зв’язку з неможливістю ідентифікувати онкопроцес надалі й віддати на гістологічне дослідження. Якщо так була випалена злоякісна пухлина, може бути розповсюдження процесу й пацієнт може померти.

5. «Кращий метод – лазер». Ні, метод видалення вибирається залежно від самого утворення і при меланомі та сумнівних родимках – невусах – це тільки хірургічний метод.

6. «Гістологія не потрібна». Патогістологічне дослідження потрібне завжди, оскільки будь-яка дерматоскопія – це тільки суб’єктивний метод, ми бачимо очима, а остаточний діагноз ставлять тільки після підтвердження гістологічно.

7. «Видалення для профілактики». Немає профілактичного видалення родимок. Невусів у вас може бути десяток, може бути сотня або навіть тисяча. Тому все, що вам не сподобалося видалити неможливо. Видаляється за показаннями і даними дерматоскопічного обстеження.

8. «Я травмував – вона переродиться». Ні. Доведено, що травма родимки не є пусковим механізмом меланоми.

9. «Меланома чорна». Ні, меланома підступна і може бути будь-якого кольору, зокрема і безкольорова.

10. «Видалити у косметолога в салоні». Видаляти новоутворення повинен тільки лікар у лікувальному закладі: дерматолог, дерматохірург, онколог, дерматоонколог.

11. «Велика і виступає над шкірою – це страшно, маленька і не турбує – не страшно». Меланома може бути із сірникову головку і просто крапка на шкірі. Визначити наскільки небезпечна родимка може тільки фахівець.

12. «Меланома тільки у тих, хто засмагає». Меланома може бути і без впливу сонця.

13. «Меланома смертельна». Саме рання діагностика, самообстеження й обстеження у фахівця та ранній початок лікування дозволяє повністю вилікуватися.

Звертайтеся до лікарів вчасно.

Вікторія ГАНЖА, лікар-хірург, дерматовенеролог (Полтава)