Нові туалети для Полтави: як, де та навіщо

25 жовтня у Полтаві розпочався конкурс «Бюджет Участі», на який було подано чимало проектів з розвитку та покращення міста. Серед них – встановлення нових модульних громадських вбиралень у різних куточках міста. Розбираємо проект та досліджуємо реалізацію інших міст світу.

Як вказано з тексту проекту, у Полтаві існує проблема з наявністю туалетів в туристичних локаціях та місцях великого скупчення людей, а наявні вбиральні – або брудні, або не працюють у вечірній час. Але правда кажучи, частіше – і те і інше. 

Так, модульні громадські вбиральні планують встановити у таких локаціях:

  • Майдан Незалежності, поблизу «Фонтан єдності»
  • Павленківський парк
  • Алея слави (Алмазний мікрорайон), поблизу скейт-парку
  • Театральна площа, поблизу театру ім. М.В. Гоголя
  • Бульвар Богдана Хмельницького, поблизу ЗОШ№37

Такий задум може бути реалізований вже у наступному році. Для цього, проект, поданий на «Бюджет Участі» має набрати як можна більше голосів та стати одним із переможців конкурсу. 

Підтримати його можна за цим посиланням: https://budget.e-dem.ua/5310100000/project/19385?return=search:128

Загалом, така проблема не нова для всієї України, тому ми дослідили досвід інших міст України та Європи.

Громадські вбиральні в Україні

Київ

Хорошим прикладом того, як розв’язувати проблему нестачі громадських вбиралень у місцях великого скупчення людей є Київ, в якому щільність населення є однією з найбільших в Україні. 

Там у 2021 році встановили нові автоматизовані вбиральні, які розташували саме на місцях туристичних маршрутів. Їх зовнішній вигляд розробляли спеціально, з урахуванням архітектури старовинної частини міста, а оплата вартості, яка складає 10 гривень, здійснюється за допомогою банківської картки. 

Після оплати, двері відкриваються автоматично, а час перебування в кабінці вбиральні обмежений 15 хвилинами. Після сеансу, всередині туалету відбувається автоматичне прибирання та дезінфекція. Сама конструкція є антивандальною. 

До речі, в Києві існує карта громадських вбиралень міста, яку можна знайти в додатку «WC-Kiev» або за посиланням. 

Львів

«У центральній частині міста є 5 громадських вбиралень, але жодна з них зараз не функціонує» – саме так коментував ситуацію з громадськими вбиральнями директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Олександр Одинець на початку 2021 року. 

Саме тоді, у травні місто оголосило про пілотний проект зі встановлення модульної вбиральні. Планується, що вона має бути повністю інклюзивною та навіть такою, де буде кімната матері й дитини. 

Вартість – 4 мільйони гривень. За словами чиновників, модульна вбиральна буде повністю автоматизованою, а оплату за послуги можна буде сплачувати як готівкою, так і банківською карткою.

Житомир

Місто, в якому вже зараз працює близько 30 громадських вбиралень, на обслуговування яких в рік витрачається понад 2 мільйони гривень. Серед них – подібні до поданого у Полтаві проекту, модульні вбиральні. 

Такий туалет складається з трьох «кабінок»: туалет, приміщення для касира або наглядача та кабінка для маломобільних груп населення. Вартість перших трьох туалетних модулів у Житомирі станом на 2018 рік, склала 839 тис. грн, отже одна така вбиральня коштує приблизно 280 тисяч гривень. 

До речі, за рішенням Житомирської міськради, з 1 січня 2021 року ці громадські вбиральні є безоплатними. 

Громадські вбиральні у світі

Німеччина

Як правило, громадські вбиральні в цій країні є платними, тому ціна користування туалетом може складати від 1 євро. Більшість із них розташовані саме в місцях великого скупчення людей, в скверах, парках тощо. 

Зовнішній вигляд таких вбиралень нагадує київські: вони адаптовані під архітектурний стиль, тому виглядають акуратно та лаконічно. Громадські вбиральні Німеччини автоматизовані – двері відчиняються лише після оплати, а сама кабінка дезінфікується в автоматичному режимі одразу після кожного відвідувача. 

Швеція

Туалети у Швеції також автоматичні. Вони більші за розмірами, аніж, наприклад, в Німеччині та більше нагадують маленькі будівлі, що не завжди схожі саме на туалети. Громадські вбиральні у Швеції, як і в більшості країн Європи – платні, але оплачувати можна як карткою, так і готівкою. 

Також, шведи піклуються про комфорт не лише всередині громадських вбиралень, а й про те, як легко їх знайти. Саме тому, наприклад в Стокгольмі, створили спеціальну карту громадських туалетів міста.

Нідерланди

Факт №1: громадських туалетів для чоловіків в Нідерландах більше, аніж для жінок. Але не лякайтеся, справа в пісуарах, які залишилися ще з 19-го сторіччя. 

Факт №2: В країні існує організація, що відповідає за громадські вбиральні у Нідерландах (DTO). Вона, до речі, піклується ще й про те, щоб зробити туалети інших країн чистіше та охайніше. 

Японія

У столиці Японії Токіо розробили спеціальний проект The Tokyo Toilet, в ході якого будуть реставровані 17 вбиралень з метою розвіяти міф про те, що громадські туалети брудні та завжди у жахливому стані. 

Через це, згідно з опитуванням за 2016 рік, 90% японців ніколи не користувалися громадськими туалетами. Тому головними пріоритетами для нових вбиралень стали чистота та безпека.