Переговори України з рф у Стамбулі: Українська делегація передала росії проєкт договору та механізм гарантій

Щойно, 29 березня у Стамбулі закінчився черговий раунд переговорів між Україною та рф. Представники від української сторони розкрили деталі проєкту договору, який може припинити війну.

Позиція України у переговорах

Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія розповів про результати перемовин з росіянами. Ось ключові тези:

  • Україна працює над створенням нового механізму гарантій безпеки. Україна хоче, щоб це був міжнародний договір із «навіть ще жорсткішим, ніж 5 стаття НАТО», механізмом реагування. Консультації мають тривати три дні, після цього країни-гаранти будуть зобов’язані надати Україні допомогу — озброєнням, військовими, закритим небом.
  • Серед гарантів мають бути країни-члени Радбезу ООН (Велика Британія, США, Китай, росія, Франція), а також Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Польща, Ізраїль. Інші країни теж зможуть долучитися.
  • Гарантії безпеки тимчасово не працюватимуть щодо окупованого Донбасу та Криму.
  • Також у договорі буде пункт про те, що всі країни-гаранти не лише не заперечують проти вступу України в ЄС, але й допомагатимуть в цьому.

Голова делегації Давид Арахамія зазначив, що зараз Україна нічого не підписує з рф — російська сторона отримала проєкт і тепер повинна дати свою відповідь.

«Ми нічого не підписуємо, нічого взагалі зараз. Наразі стоїть питання міжнародних гарантій безпеки для України — працюючих, конкретних, а не таких, як недієвий Будапештський меморандум», — сказав він.

Про інші тези також розповів й радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк:

  • Договір обов’язково має бути спочатку схвалений на референдумі українцями, а потім ратифікований парламентами України та країн-гарантів.
  • Питання Криму пропонується зафіксувати у тому вигляді, який є зараз та протягом 15 років проводити двосторонні перемовини про статус півострова. Україна та росія зобов’язуються протягом цього часу не вирішувати питання збройним шляхом.
  • Питання Донбасу винесене в окремий пункт, який буде обговорюватися безпосередньо між Зеленським і путіним

Цей договір обовʼязково має бути спочатку схвалений на референдумі українцями, а потім ратифікований парламентами України та країн-гарантів. В разі ратифікації договору Україна буде нейтральною та позаблоковою країною.

Як відреагувала на переговори рф

На брифінгу за результатами перемовин, перемовини назвали конструктивними, а пропозиції України розглянуть у кремлі. Також там зазначили, що росія кардинально скоротить воєнну активність на Київському та Чернігівському напрямках.