«Ефект Волкова», земельні питання, корупція та проблеми з комунікацією міської влади — у Полтаві підбили підсумки роботи міської влади за 2021 рік

Круглий стіл за підсумками роботи місцевої влади за 2021 рік розпочався о 13:00 в центрі Дія.Бізнес. Метою дискусії є обговорення результатів полтавської влади за цей рік. В ході обговорення експерти, спікери та запрошені гості дослідили те, які проєкти вдалося реалізувати місту, що планується зробити у наступному році, які реальні можливості має громада і які труднощі можуть завадити їх реалізації, які тенденції розвитку окреслюються.

Організатор — редакція «Полтавської Думки». Ми запросили до участі в заході депутатів та посадовців місцевих рад Полтавської територіальної громади, журналістів, громадські організації, які займаються розвитком та аналізом органів місцевого самоврядування.

Серед запрошених гостей, які прийшли на круглий стіл були місцеві та обласні депутати (Сергій Іващенко, Юлія Городчаніна, Катерина Бабіч, Вадим Ямщиков, Олександр Дербеньов, Денис Поліщук, Ігор Скляр), журналісти (Надія Кучер, Тетяна Цирульник, Наталія Бабенко, Олександр Крумін), представник ветеранів АТО Тарас Лелюх та активісти (Сергій Антоненко, Марина Гіль).

Також, як повідомив модератор та головний редактор «Полтавської Думки», серед запрошених гостей були й представники комунальних підприємств міста, старости Полтавської ТГ, заступники міського голови та сам Олександр Мамай, але усі вони з невідомих причин проігнорували запрошення.

Подія почалася з виступу головного редактора «Полтавської Думки» Ярослава Журавля. Він сказав вступне слово, в якому нагадав мету круглого столу та заохотив гостей до дискусії.

Ми хочемо проаналізувати рік роботи Полтавської ТГ. Запросили представників влади, старост, депутатів.

Гості заходу також вшанували хвилиною мовчання колишнього головного редактора Ігоря Черчатого, який помер 22 грудня.

Ярослав Журавель передав слово дописувачу та автору «Полтавської Думки» Максиму Самойдюку, який підготував аналітичний звіт щодо бюджету Полтавської ТГ. Він наголосив на тому, що проблема бюджетів «проїдання» спостерігається по всій Україні – це одна із проблем бюджету сучасної Полтави.

Другою проблемою бюджету міста він назвав те, що за рік в Полтаві спостерігається значне зниження кількості учасників на тендерах, що є прямим посилення корупційної складової. За словами Максима Самойдюка, ефективність публічних закупівель залежить не тільки від економії, а й більшою мірою від кількості учасників тендеру.

Можна поставити очікувану вартість однієї ручки – мільйон. Закупити таку ручку за 900 тисяч гривень і сказати «клас, економія!». Але справді кількість учасників об’єктивно знижує вартість.

Авторка та журналістка нашої редакції Анастасія Мацько підготувала презентацію, в якій систематизувала усі засідання депутатських комісій та сесій. Також, вона підрахувала всі рішення, за які депутати голосували протягом року. В ході презентації було згадано тезис про умови в яких працюють депутати.

В дискусію увімкнулись присутні депутати, які розповіли про порушення в регламенті проведення депутатських комісій та, як наслідок, сесії Полтавської міської ради. Серед проблем депутати розповіли згадали такі:

  • Невчасне подання проектів рішень
  • Підміна проектів рішень

Згадали депутати й про труднощі в земельних питаннях. Свою думку висловили Сергій Іващенко, Вадим Ямщиков та Тарас Лелюх – представник Всеукраїнського руху ветеранів АТО. Останній розповів про те, як міська влада ігнорує та не сприяє виділенню земельних ділянок для воїнів АТО.

Я займаюся цим питанням вже 4 роки. Видно, що троє членів комісії знають законодавство, всі інші – по партійній квоті піднімають руку, коли їм скажуть. Питання учасників бойових дій не вирішуються взагалі

Тарас Лелюх

Вадим Ямщиков прокоментував цю ситуацію з точки зору того, як саме подаються такі питання. Зокрема він наголосив на так званих «пакетах», в яких подаються ці питання. Крім цього депутат міської ради сказав, що комісії мають бути чи не ключовим інструментом для роботи, адже сесія має бути «завершальним акордом».

Депутатка Юлія Городчаніна також прокоментувала ситуацію:

На жаль порушення регламенту та відсутність як такої відповідальності для того, хто його порушує не передбачається. Хоча регламент це документ, який має нормалізувати роботу, але, на жаль, він сьогодні таким не є.

Юлія Городчаніна

Вона також наголосила на тому, що в інших містах, питання, що не проходять депутатську комісію взагалі не потрапляють на сесії, в той час, як у Полтаві на сесію виносять питання, що «не пройшли по 3 комісії».

В приклад депутатка поставила столицю, де земельних питань набагато більше через, що Київ не використовує «пакетні» голосування.

Тарас Лелюх не погодився та сказав наступне:

Перша причина – питання ветеранів навіть не виносять на комісії. Я приходив на комісію, де мені намагалися розказати про те, що вони не провели інвентаризацію, бла-бла… І вони навіть не змогли знайти усі подані проєкти. Тому перший етап – це не винесення на комісію. Згідно закону про місцеве самоврядування, якщо є хоча б одне земельне питання – протягом місяця повинні скликати сесію. Але це просто не робиться.

Тарас Лелюх

Катерина Бабіч додала, що робота депутатських комісій побудована так, що фізична присутність депутатів на комісіях не можлива через графік за яким вони відбуваються:

Я особисто як депутатка не можу бути на всіх комісіях одночасно, бо графік цих комісій побудований так, що вони відбуваються одночасно. І саме цікаве, це коли розпорядник коштів каже: «Пробачте, я б вам розказав, але я біжу на іншу комісію, бюджетну – вона важливіше».

Катерина Бабіч

Це питання викликало чимало охочих висловитися, тому слово взяли також депутати Ігор Скляр, Сергій Іващенко та головна редакторка інтернет-видання «Kolo News» Тетяна Цирульник. Вона зокрема розповіла про ставлення старост до рішень, які приймають депутати.

Ми об’їздили дев’ять із десяти старостатів, я просто хочу наголосити – вони вас ненавидять. Оте що каже Мамай про те, що «я після кожної сесії розсилаю листи і розповідаю старостам хто винен в тому, що не прийняті земельні питання», він реально це робить.

Зокрема, депутат міської ради Ігор Скляр серед усього іншого сказав про організацію роботи пленарних засідань. Справа в тому, що на кожному такому засіданні є два доповідачі, один з яких голова комісії. Голова у своєму виступі має сказати про все те, що було на комісії й надати висновок – рекомендує чи не рекомендує комісія те чи інше питання.

Це потрібно для того, щоб інші депутати могли зорієнтуватися в питанні:

Скільки не просиш, рік роботи – жодного разу голова комісії не доповідає по своєму питанню

Ігор Скляр

Сергій Іващенко додав, що в інших містах влада може проводити сесії щомісячно, а й іноді – по два рази на місяць. Таким чином, кожне земельне питання розглядається окремо, без «пакетів».

Земельні питання, які взагалі виносяться вони всі погоджуються з усіма депутатськими фракціями. І коли все погоджено, це виноситься на сесію і без проблем голосується. Так працюють в нормальних міських радах.

Сергій Іващенко

Показовим прикладом роботи полтавської влади Сергій Іващенко вважає ситуацію з виділенням землі для полтавського аеропорту, яке міський голова намагався проголосувати в одному пакеті з питанням виділення землі людині зі свого близького оточення.

Крім цього, Сергій Іващенко звернув увагу на повноваженнях старост та висловив думку про те, що потрібно надати старостам більше повноважень, замість того, щоб перетягувати ці повноваження в місто.

Він також наголосив на тому, як депутатам Полтавської міської ради подавали бюджет міста на наступний рік. Нагадаємо, 22 грудня на сесії Олександр Мамай заявив, що вже сьогодні, 23 грудня має відбутися презентація бюджету на 2022 рік. Так, цифри депутати отримали менш ніж за 24 години до самої презентації.

Це не серйозно. В нормальному місті цей процес розпочинається за два місяці – хоча б в перших числах жовтня. Мають бути постійні зустрічі керівників профільних комісій з депутатами, вони мають вносити пропозиції, а виконавча гілка влади їх розглянути. І тільки потім, в узгодженні з депутатами визначити – оце ми приймаємо, а оце не приймаємо.

Анастасія Мацько також згадала про проблему з часом публікації питань на сесію та проблему ефективної підготовки до сесії міської ради.

Серед інших проблем роботи міської ради за цей рік є політична воля міського голови, яка впливає на прийняття деяких рішень. Так, з 73 неухвалених питань на сесіях Полтавської міської ради – 26 міський голова «просив не підтримувати».

Авторка доповіді також проаналізувала ці неухвалені рішення та виявила дивну закономірність, яку назвала «ефектом Волкова»:

Я роздрукувала всі поіменки (результати поіменного голосування) і передивлялася кожне питання. Двадцять шість питань просто через політичну волю, через небажання ухвалювати, бо там є прізвища Городчаніна чи Волков.

Анастасія Мацько

Загалом, підсумовуючи свій виступ Анастасія Мацько, звернула увагу на цифри та візуально непогані показники роботи міської влади за рік:

Але важлива тут не кількість, а якість

Ярослав Журавель також надав слово Надії Кучер – представниці Інституту Масової Інформації, яка звернула увагу на питання прозорості влади та її комунікації з громадськістю. Журналістка відмітила те, що загалом 2021 рік можна назвати позитивним з точки зору комунікації полтавської влади з журналістами та ЗМІ.

Вона відмітила, що почали з’являтися чати з пресс службою, є онлайн-трансляції, але також додала, що це скоріше ефект пандемії, який змусив світ перелаштуватися в онлайн режим. Також, медійниця згадала про проблему публікування проектів та додатків до них.

Вони не публікуються завчасно, як це має відбуватися, за 20 робочих днів. Вони або не публікуються взагалі, або публікуються за день. Також, буває коли надсилають проект рішення та додаток до нього. І фактично він є. Але часто він або не відкривається, або взагалі документ кардинально міняється і вже на ранок – все кардинально інше.

Надія Кучер

Можливі причини такого явища прокоментував депутат міської ради Ігор Скляр. Він зокрема зазначив, що з час управління місто Олександром Шамотою ситуація була схожою:

Проблема Полтавської міської ради взагалі в тому, що люди вміють працювати тільки в ручному режимі. Коли йде вказівка від керівника до найнижчої ланки, от тоді процес іде. Це наслідок з яким ніхто не захотів боротися ще з часів Кукоби.

Ігор Скляр

В ході виступу Надії Кучер присутні гості також згадали й проблему відписок, коли будь-які запити від ЗМІ чи депутатів не сприймаються, і як результат громада не отримує відповіді на свої питання.

Підсумовуючи обговорення діяльності року міської влади, свою думку висловила й активістка Марина Гіль. Вона висловила тезу про погану підтримку активістів деякими депутатами.

Звісно хотілось би, щоб ця історія змінилася і стала такою, якою є зараз від опозиційних депутатів, які дійсно нас підтримували.

Сергій Іващенко, зокрема наголосив що у полтавській міській раді відсутня співпраця між депутатським корпусом та міським головою, який є виконавчою гілкою влади.

Що зроблено за рік? Крім політики, крім питання вирішення власних інтересів – нічого не відбувається.

Депутат також наголосив на відсутність інвестицій у місто та згадав рейтинг міст України, в яких Полтава «пасе задніх». Сергій Іващенко сказав, що у місто можна залучити масу інвестицій, але для цього потрібні ефективні менеджери.