Підземний перехід нагадує занедбаний підвал

До підземного переходу на вулиці Європейській поблизу зупинки громадського транспорту «Вулиця Гетьмана Сагайдачного» в Полтаві знову стало страшно заходити. Відтоді, як він лишився без охорони, тут творяться справжні безчинства. Мало того, що двері до підсобних приміщень весь час ламають, так ще й складують у них сміття. Люмінесцентні лампи час від часу розбивають, тож долати перехід у вечірній час доводиться в цілковитій темряві. 

Споруді, про яку йдеться, уже 40 років. За весь цей час у ній взагалі не робили капітального ремонту. 2003 року «підземку» взяв в оренду полтавський підприємець Олександр Артеменко, провівши її реконструкцію, закривши входи до неї з усіх боків дверима. Перехід був повністю на його утриманні, із міського бюджету, за словами чоловіка, не було виділено жодної копійки. Після оголошення карантину й заборони торгівлі непродовольчими товарами багато суборендарів закрили в переході торговельні точки. Олександр Артеменко звертався тоді по допомогу до керівництва Полтавської міської ради — сподівався, що влада хоча б на період карантину скасує орендну плату або посприяє з охороною «підземки», однак не знайшов порозуміння з  чиновниками. Тоді й вирішив розірвати договір про оренду.

Занедбаний та нещасний

Відколи в «підземки» не стало господаря, користування нею почало завдавати людям великих незручностей. Втім, невдовзі ще один підприємець ризикнув спробувати бізнесового щастя, відкривши тут невеличку кав’ярню й продуктовий магазин. Але торгівля, схоже, була не надто жвавою. Бо спершу не стало кав’ярні, а кілька днів тому вибрався й магазин з усім гамузом, лишивши по собі хіба що сміття. 

І ось тепер, підходячи до цього переходу, щоразу маєш дилему: героїчно долати його чи все ж, аби не псувати собі настрою, обійти десятою дорогою. «Коли були торгові точки, там хоча б якийсь охоронець на стільчику сидів, підтримувався порядок. Нині ж підземний перехід нагадує занедбаний підвал, де весь час виламують двері, розбивають лампи, обписують стіни, усе руйнують, — нарікає полтавка, котра живе в багатоповерхівці по сусідству з горезвісною спорудою, Наталія Марченко. — Потрібно звертатися до офіційних осіб і ставити питання руба. Ми ж не вимагаємо там мармурової підлоги. Аби хоча б закрили ніші, бо поночі проходиш мимо них із завмиранням серця. І можна ті ж таки відеокамери встановити — на це потрібні не надто великі кошти. Якби були камери й освітлення, навряд чи хтось наважився б там «гадити». Влада могла б віддати цей перехід у безкоштовну оренду — за що там брати плату? Якщо ж вона не в змозі його утримувати, то краще вже нехай законсервує, а поряд зробить наземний пішохідний перехід із розміткою «зебра» і встановить світлофори».

Люди, з якими спілкувалася в «підземці», були одностайні в думці: у міста немає справжнього господаря, тому й маємо скрізь отакий занепад. Якою ж буде доля цього підземного переходу? Із таким запитанням ми звернулися до заступника Полтавського міського голови з питань житлово-комунального господарства Євгена Рички. «Наразі ця споруда знаходиться в оренді, і ми спілкуємося з орендарем щодо того, щоб він навів там лад. Якщо ж підприємець цього не зробить, подаватимемо до суду та розриватимемо з ним договір про оренду. Тобто ми цим питанням займаємося», — запевнив чиновник.

Ганна ЯРОВА