Полтавські рятувальники — герої-рятівники

17 квітня в Україні відзначали День працівників пожежної охорони. Пожежники щодня ведуть боротьбу з надзвичайними ситуаціями. Під час війни роботи особливо багато. 37 рятувальників з Полтавщини загалом три тижні працювали в Харкові. Діставали людей з-під завалів, гасили пожежі, розбирали знищені будівлі. В цьому матеріалі ми докладніше розповімо, із чим стикаються полтавські рятувальники в Харкові та Дніпрі.

«Вибух був у 7 метрах. Осколок потрапив під бронежилет» – полтавський рятувальник з дружиною потрапили під обстріли в Дніпрі

Уламки ракетного снаряда потрапили в полтавського пожежника Ігоря Гетала, його дружину Євгенію та поранили ще 4 рятувальників. Вони гасили пожежу в аеропорті міста Дніпро після обстрілу, коли російська армія завдала ще одного удару. Це було 10 квітня. Уже більше тижня після того Ігор із дружиною перебувають у лікарні.

Росіяни стріляли спеціально у нас

«Летовище обстріляли близько 10 години ранку, – згадує надзвичайник Ігор Гетало. – Невдовзі ми прибули на виклик. Гасили пожежу та шукали людей під завалами. По обідні оголосили нову повітряну тривогу. Ми пішли до виходу, і за хвилину в будівлю влучила ще одна ракета. Росіяни стріляли спеціально у нас», – переконаний чоловік.

«Нікого крім нас на місці не було. Прилетіло в метрах семи від мене максимум. Вибух, потік температури, одразу відчув, як обдало жаром. Ударною хвилею відкинуло – і тиша. Як виявилося потім, осколками мені посікло ноги. Але тоді цього не відчув. Зміг підвестися, знайшов свою дружину Євгенію, яку теж вибух збив з ніг. Відчув біль тоді, як переконався, що вона жива. Дружині дісталося більше. Бронежилет був побитий осколками, один влучив під нього. Зачепив живіт», – розповідає Ігор Гетало.

Ігор Гетало, 30 років, пожежник із Полтави. До Дніпра переїхав восени 2021-го. Працює в Головному управлінні ДСНС у Дніпропетровській області. Під час роботи на Полтавщині гасив вогонь, зокрема, у будівлі дворянського зібрання (колишній кінотеатр ім. Котляревського в центрі міста). Веде свій канал на Youtube, де показує та популяризує роботу рятувальників. Їздив із колегами гасити пожежу у лісах Чорнобиля.

Дружина надзвичайника – Євгенія Дудка працює речницею Головного управління ДСНС у Дніпропетровській області. Вона була на місці, щоб відзняти матеріал про роботу рятувальників та злочини окупантів.

Надзвичайник надіслав нам фото свого шолома та уніформи дружини. На ній видно дірки від уламків снаряду. Ігор пояснив, що, вибух розірвав рацію та відірвав ліхтар, весь шолом в уламках. «Зате камера GoPro вціліла», – коментує жартома надзвичайник. 

Зараз подружжя лікується в травматологічному відділенні Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. Мечникова. Стан Євгенії лікарі оцінюють як важкий. Вона перенесла вже 4 операції і, можливо, на думку її чоловіка, потребуватиме лікування за кордоном. 

Ігор уже переніс 3 операції. Має осколкові поранення обох ніг. Ліву ногу уламок пробив на виліт. На правій – розірваний литковий м’яз. Рани поки не зашивають. Кожного дня лікарі їх промивають і перев’язують.

Переказати допомогу для лікування полтавських рятувальників можна на банківську картку мами Ігоря. Якщо буде залишок коштів, надзвичайник пообіцяв перерахувати їх на допомогу іншим. 

Карта для переказу коштів: 5168757396356463 (Гетало Вікторія, мама рятувальника). 

«Чоловік викликав допомогу з-під завалів по телефону. Наші бійці його витягнули

З початку війни Росії проти України полтавські рятувальники гасять пожежі після обстрілів у межах області, допомагають колегам із Харкова та виїхали на розмінування визволеної території в одну з областей.

«Упродовж трьох тижнів березня полтавські рятувальники допомагали своїм колегам з Харкова. Надзвичайники розбирали уламки зруйнованих будівель, діставали людей з обвалених через ворожі обстріли будинків. Часто працювали під обстрілами», – розповіла Світлана Рибалко, речниця Державної служби надзвичайних ситуацій у Полтавській області.

«Був випадок, чоловік подзвонив рятувальникам з підвалу заваленого панельного будинку. Дім обвалився, але він зміг викликати допомогу. Наші бійці його витягнули».

За час із 6 по 28 березня у Харкові загалом працювали 37 рятувальників та 7 одиниць спеціальної техніки з Полтавщини. 28 березня усі повернулися додому. 

З початку війни Росії проти України загинули двоє полтавських рятувальники.

«Респіраторник відділення ліквідації нафтогазових фонтанів Олег Візир пішов служити у збройні сили України. Загинув 18 березня під час виконання військового обов’язку», – повідомив начальник відділення м. Ніжин Чернігівської області. 

Василь Савчук працював інженером з профілактичних робіт обслуговування нафтогазопроводів та нафтогазового обладнання. Загинув через артилерійський обстріл 19 березня удома, в місті Ізюм.

 Вічна пам’ять Героям-рятівникам!