Правило 3R, або друге життя для речей

Якщо ви вже давно хочете почати жити «зеленим» життям, то правило 3R буде чудовим варіантом для старту. Воно зовсім не потребує додаткових дій та енергії, проте допоможе кожному у збереженні екології.

Правило 3R розшифровується як «reduce, reuse, recycle», що з англійської перекладається«зменшувати, використовувати повторно, переробляти».

Першу частину, «зменшувати», можна назвати найпростішою. Це означає, що важливо купувати лише ті речі, якими ви справді будете користуватися. Адже тоді вам і не доведеться позбавлятися всього непотрібного. Також намагайтеся уникати одноразової продукції. Найлегшим кроком до виконання цієї частини правила є відмова від одноразових пакетів у супермаркетах на користь шоперів та багаторазових сумок. Їх часто можна придбати навіть біля каси у самих магазинах. Ще одним важливим кроком буде відмова від поліетиленових пакетиків. Їх складно утилізувати, адже виготовляються з нафти, а при згоранні вони виділяють токсичні речовини. У ґрунті поліетилен розкладеться до 400 років. Тож можна просто припинити ними користуватися або перейти на паперові пакети. Але важливо знати, що брудні/жирні паперові пакети також не підлягають переробці.

Друга частина – «використовувати повторно», також не є чимось складним. Просто намагайтесь використовувати упаковки від речей, які ви купили, декілька разів.

Наприклад, пластиковими чи скляними пляшками можна користовуватися ще не один раз, навідміну від алюмінієвих. Картонні чи пластикові лотки від яєць можна використовувати для комфортного їх зберігання вдома, а пластиковими стаканчиками від йогурту зручно полуговуватися для розсади. Також не поспішайте викидати старий одяг, який ще у хорошому стані, спробуйте продати або віддати на благодійність. Так він точно принесе більше користі, ніж лежачи на смітнику.

На перший погляд, третя частина – «переробка» може здатися чимось головоломним. Але вона, як і попередні дві, залежить лише від вашої ініціативи. Почніть з сортування сміття у себе вдома. Поставте окремі коробки для пластику і паперу з картоном та почніть їх сортувати.
Переробка сміття також має свої нюанси. Наприклад, вироби з переробленого паперу (як лотки для яєць), чеки, транспортні квитки, фотопапір, серветки не приймаються для переробки, а спеціальні упаковки для соку та інших рідких речовин (тобто тетрапак) взагалі не є папером та приймаються окремо. Якщо ви збираєтеся сортувати скло, то його рекомендують розподіляти за кольором. Пластик з маркуванням 3 і 7, пластик без маркування та непрозорий пластик чорного, білого та жовтого кольорів також не приймаються для переробки. (Ред. Звичайно, це не повний список того, що не підлягає переробці, проте, з іншими його пунктами можна вільно ознайомитися в інтернеті.)

Виконання правила 3R зовсім не потребує від нас великих зусиль, а лише зміни нашого ставлення до деяких речей. Проте це дуже важливо, якщо ми і справді хочемо змінити екологічну ситуацію на планеті. Лише почавши з малого ми зможемо закінчити чимось глобальним.

Богдана Гречана