Просто любити життя. Діалог з Тетяною Висоцькою

В рамках проєкту «Діалог з юними», який організували зразкові художні колективи колективи гурток «Юний журналіст» та гурток літератури та публіцистики «Діалог» відбулася онлайн-зустріч з відомою українською ведучою «Вікна-новини» та ток-шоу «Таємниці ДНК» каналу «СТБ», «Марафону єднання» Тетяною Висоцькою. На зустріч-інтерв’ю під’єдналося понад пів сотні юних журналістів з різних областей України. Були присутні учасники з Вінниці, Миколаєва, Києва, Полтави та Полтавської області. Серед інтерв’юерів значилися й учні Київського національного університету імені Бориса Грінченка, й педагоги та вихованці інформаційно-творчого агентства ЮН-ПРЕС, і навіть представники відділу ювенальної превенції поліції Полтавщини.

Зустріч з Тетяною Висоцькою організатори назвали як Унікальною, і одразу стало зрозуміло чому. На відміну від стандартних початків таких конференцій (доброго дня-запитання-відповідь) модератори проєкту «Діалог з юними» спробували відкрити спікера для слухачів не лише з професійного боку, а й показати хто саме ця людина, які її вподобання, чим вона схожа, або різниться з кожним з учасників. Для досягнення такої «духовної» цілі одразу після офіційної частини онлайн-зустрічі пані Тетяні задали бліц з 20 різнотематичних запитань, завдяки яким кожен з присутніх дізнався більше про свого медіакумира.

Приміром, обираючи між прямим етером і записом в студії пані Тетяна надала перевагу обрала першому варіанту: «Записні програми, це зовсім інша організація процесу, тому що там є багато зупинок, а я уже звикла до того, що команда працює як годинник».

«Я була щиро здивована, коли дізналася, що Тетяна – інтроверт та сова. Мені було приємно почути, що я трішки схожа у цьому на одну з найпопулярніших ведучих країни. Тетяна Висоцька дуже розумна, різнобічно розвинена людина, надає перевагу відпочинку з хорошою книгою, а ще хоч пані Тетяна і йде в ногу з часом, занотовуючи все в телефоні, все ж залишається вірною паперовому варіанту книги. Серед веселого запам’яталось одне питання: якби пані Тетяна була супергероєм, то хотіла б проходити крізь стіни»,- поділилась учасниця Діана Коцюба.

У вступному монолозі Тетяна Висоцька розкрила головні плюси ЗМІ для себе: «Журналістика дає відчуття причетності, важливості для суспільства, те ЩО САМЕ ти відчуваєш, що ти робиш якусь необхідну справу, особливо коли це дуже наочно, коли ти дійсно комусь конкретно допоміг, змінив ситуацію, підтримав людину, і ще безліч різних результатів журналістського впливу, – це дійсно дуже важливо. Саме цим схожі учителі, медики та журналісти, адже ми бачимо результат нашої роботи».

У професію Тетяну Висоцьку привів її батько, теж журналіст, хоч медіасфера у неї ніби в крові, адже ще з дитинства випускала газету, ходила з татовим мікрофоном. «Він просто сказав: «Якщо тобі подобається, то спробуй», – посміхнулась ведуча. Так у 15 Тетяна потрапила у свою дебютну передачу «Херсон передноворічний». Перший досвід написання тексту, підводок, вичитки тексту, адже не все виходило вимовити з першого разу, десь випадково запнулась, а на тебе дивляться оператори, режисери – «згодом видохнеш і розумієш, що нічого не лишається іншого крім просто взяти себе в руки і проговорити потрібне слово, все одно виконати завдання, і «все одно це зробити» я роблю уже 20 років.

Перші враження від роботи журналістом Тетяна отримала на другому курсі університету, коли, за порадою батька, почала навчатися заочно і «пішла в поля». Досі пам’ятає як зробила сюжет на обласному телебаченні про не заізольовану теплотрасу, після якого проблему вирішили. Цей здобуток і перший результат журналістської роботи вона згадує й досі.

Серед факторів, що допомогли Тетяні Висоцькій у становленні як журналіста-професіонала, вона визначила курси Іnternews-Україна. Досвід навчання протягом опанування курсів перевернув для неї поняття журналістики як такої. Гостя згадувала, що під час навчання курсанти працювали за методикою ВВС, «цієї практики зараз дуже не вистачає у нас в навчанні, в журналістському середовищі».

Про 20-річну роботу телеведучою Тетяна Висоцька говорить позитивно, однозначно не хоче змінювати професію, бо назавжди залюблена в медіа. «Робота дуже відповідальна, ти представляєш дуже велику команду. Одне з головних правил успішного ведучого – не забувати, що це просто місце в команді, не потрібно робити з себе суперзірку, бо ти просто виконуєш свою функцію. Адже якщо завтра цю роботу втратиш, то ти ніхто, якщо ти не особистість. Якщо говорити про самі ефіри, їх запис відбувається у прямому ефірі, тож потрібно безпомилково донести інформацію до читача. Для цього у кожного диктора має бути практика. Безумовно, це розроблений мовленнєвий апарат, щоб підтримувати темп, тримати глядача, щоб говорити те, що показано на суфлері». Для покращення мовленнєвих здібностей пані Тетяна радить загуглити 100 скоромовок та обирати три на тиждень, постійно проговорювати їх, від повільного до швидкого темпу. Для учасників онлайн-зустрічі пані Тетяна продемонструвала вражаючий майстер-клас з читання скоромовок.

Одним з важливих факторів та випробувань для ведучої на професійному шляху неабияку роль відіграли емоції: «У новинах бувають сюжети про війну, наших поранених бійців, це насправді ще гірше ніж у «Таємниці ДНК», там я маю надію що моменти, де я розчулилась, виріжуть. А в новинах такої можливості немає, тож я, щоб не розплакатися, уявляю меми. А якщо хочеться сміятись, (а сміх зупинити набагато важче ніж сльози), то старайтеся думати про наступний матеріал. Для ведучого емоції – табу, ти маєш будь-що стриматися».

Темп роботи шалений. Деколи, після зйомок «Таємниці ДНК» кілька годин не розмовляєш, в такому випадку можна подивитись серіали, або зараз пані Тетяна активно вишиває бісером, і вже закінчує третю картину. Ці речі її стабілізують, правда, буває час, коли це також не допомагає. У кожного журналіста трапялється професійне вигорання (про це гуртківці запитували кожного гостя проєкту «Діалог з юними»), пані Тетяна в такі моменти надихається людьми, природу любить, кіно й театр, мотивують інтерв’ю. Інша сторона медалі – час, з ним ведучій доводиться дружити дуже міцно. «В дитинстві я була на своєму ритмі – запізнилася,- ну окей, а потім познайомилась з майбутнім чоловіком, він мене структурував, та й робота навчила тайм-менеджменту, адже коли в тебе прямий етер, то що б не сталося, в певний час, ти маєш бути у певному місці». Нестача часу впливає й на улюблені заняття ведучої. Гостя зауважила, що, на жаль, почала останнім часом читати менше, і через нестачу часу, і через нестачу сил. Книжки читає за настроєм, майбутнім журналістам і письменникам порадила почитати Ларі Кінга та КадзуІші Гуру, ведуча обожнює роботи цих авторів, обожнює після смак, який залишається після прочитання.

Наостанок Тетяна Висоцька побажала юним журналістам реалізації, щоб кожен модернізував себе, читаючи, знімаючи та монтуючи відео, адже така мотивація рятує журналіста в моменти незнання інформації. Улюблениця-телеведуча українців зазначила, що важливо бути жадібними до нової інформації, щоб кожен, хто збирається чи вже прийшов у журналістику обов’язково досягнув успіху!

«Важливо просто любити життя…», – мабуть, основна теза, якої варто дотримуватись кожному у нелегкі для України часи. Зустріч зі щирою, відвертою, неймовірно розумною та простою Тетяною Висоцькою надзвичайно стимулювала всіх учасників, залишивши незмінною мрію про перемогу та зустріч у Києві…

Ростислав ПРОТАС