Приватизація у Полтаві, або як забудовники занижують вартість майна на аукціонах

Розкажемо історію, як представники забудовника СМНК розіграли державу і нас з вами, при приватизації комплексу «Полтавасадвинмаркет» на Половках.

У середині листопада міська рада погодила дозвіл на будівництво висотки на вулиці Героїв АТО. Попри протести мешканців та здоровий глузд, місто дало дозвіл компанії СМНК звести будинок під вікнами вже давно збудованого будинку.

Враховуючи, що в каденцію Олександра Мамая ця компанія забудувала вулицю Стрітенську, тобто історичний центр і взагалі ніби має карт-бланш на будівництво де завгодно, то ми вирішили уважніше до неї придивитись і одразу скажемо, прямого зв’язку з Мамаєм ми не знайшли, але знайшли дещо цікавіше.

Ця історія трапилась чотири року тому, але напевно вона ще не завершилась. Вона вся побудована на матеріалах кримінального провадження, яке пройшло повз місцеві медіа. Ми лише додаємо те, що можна спостерігати зараз.

Сцена, де все починається

У 2018 році місцевий фонд держмайна, яким тоді керувала Алла Бережна, виставляє на продаж 99,9% акцій ПАТ «Полтавасадвинмаркет», яке належить державі. Цікаве воно тим, що підприємство володіє приміщеннями на вулиці Половка, 62А.

На торги заходить два підприємства: ТОВ «Ендвейер сервісез» та ТОВ «НВП Бестер».

Останнє перемагає й отримує право придбати комплекс приміщень за 5,6 млн грн. Хепі-енд, адже держава продала непотрібний актив і заробила гроші. Але ні.

Сцена, де відбувається злочин

Вернімось у 2017 рік. Влітку директором «Полтавасадвинмаркет» стала Олена Сориш (за версією слідства, не без допомоги Бережної). Вже у грудні нова директорка уклала договір з ФОП Віктором Голованем на отримання підприємством безвідсоткової поворотної допомоги у розмірі майже 4 млн грн.

Далі «Полтавасадвинмаркет» замовило ремонт доріг на території підприємства. Договір на ремонт вартістю у 4 млн грн замовили у ТОВ «Логос». Вже через місяць Віктор Головань просить повернути йому кошти, а в ТОВ «Логос», яке не робить ремонт, відповідають, що за ці кошти нібито вже придбали матеріали.

У результаті Головань звертається до суду, і суд нараховує «Полтавасадвинмаркет» борг. У жовтні 2018 року ТОВ «Логос» повертає гроші і підприємство вже може розраховуватися з Голованем. 

Однак, саме в цей проміжок часу фонд держмайна й виставив «Полтавасадвинмаркет» на торги. Тобто одразу після рішення суду про борг. Відтак на момент торгів актив знецінено на 4 млн грн, адже у випадку купівлі їх треба повернути, якщо звичайно ти не знаєш що цей борг фіктивний.

Де тут СМНК? Все дуже просто. Організатори схеми не напрягали себе. Віктор Головань – це начальник відділу продаж СМНК, а з 2017 року мав спільне ГО з Оленою Сориш, яке проводило різноманітні заходи спільно зі СМНК.

ТОВ «Логос», яке нібито мало здійснювати ремонт, а по факту взяло гроші й притримало їх на період торгів, зареєстровано у 2017 році Валерієм Петренком. Він же і власник СМНК, принаймні за документами.

До того ж, один з учасників торгів – ТОВ «НВП Бестер», також у той час належало Петренку. Зараз воно, до речі, належить Юрію Лупаєнку – полтавському перевізнику й бізнес-партнеру родини Мамая.

Ще раз наголосимо: працівник СМНК дав у борг «Полтавасадвинмаркет» 4 млн грн, яке на наступний день замовило в компанії власника СМНК ремонт на цю ж суму. Після перерахування коштів ремонт не виконали, а працівнику раптово знадобились кошти. Проте їх видачу затягнули для створення боргу й повернули вже потім.

Так, кошти пройшли від групи СМНК й повернулись туди ж через різні юрособи. А «Полтавасадвинмаркет» залишилось без ремонту й з фіктивним боргом на момент торгів, через що було продане зі знижкою. До речі, кому було продане?

Моріарті

Переможцем стало ТОВ «Ендвейер сервісез», з яким уклали договір лише у 2019 році, адже Фонд держмайна призупинив приватизацію після втручання Києва. Проте переможець торгів через суд зобов’язав її завершити, а паралельно скаржився журналістам на дії ФДМУ.

За версією слідства, обидва підприємства брали участь на прохання інших осіб, але їхні прізвища, на жаль, реєстр, на відміну від інших учасників, приховав. Саме вони, за версією слідства, й лобіювали призначення свого керівника на посаду «Полтавасадвинмаркет» і, по факту, є організаторами всього цього.

Ми не знаємо хто це, але знаємо, хто володіє приміщенням у результаті цих торгів

Отже «Ендвейер сервісез» зараз має назву «Техенергоконсалтгруп» і його засновником є Любов Логвин. Вона ж, логічно, є бенефіціаром «Полтавасадвинмаркет». При чому повне оформлення відбулось у 2021 році, коли остаточно була видалена з власників держава.

Любов Логвин також є власником ПП «КМ-5», яке зареєстровано на тій же вулиці – на Половка, 64Д. Там же зареєстровано ТОВ «Центральна продбаза», яка належить Тетяні Дейнеці. Взагалі є ціла група компаній «КМ». І ось саме туди і йде цей слід. 

Якщо вам цікаво хто ці люди, то вам за посиланням. Раніше вони контролювали митний пост «Лтава» і за посиланням – купа цікавих співпадінь й прізвищ. Але все одно ми не знаємо, кого саме конкретно в цьому випадку підозрювали правоохоронці.

Також цікавим моментом є те, що 2 вересня 2021 року «Полтавасадвинмаркет» внесли приміщення в статут ТОВ «Актив СП», яке було створено напередодні. Засновником підприємства до жовтня була Любов Логвин, але зараз ним є ПП «Редут-44», яке також прописано на Половка 64Д. Водночас власник ПП «Редут-44», мав спільний бізнес з Тетяною Дейнекою.

Розв’язка для героїв

За результатами схеми директорка Олена Сориш отримала підозру. Її захищали юристи «ЮК «Кредо», які, до речі, захищають й інтереси СМНК. Їхня позиція була проста: Сориш діяла за командою Фонду держмайна, а гроші повернули – отже підприємство не отримало матеріальних збитків.

Подальшу долю провадження ми не знаємо, але нових ухвал з 2019 року немає й скоріш за все справа закрилась, адже в Україні законодавство давно не відповідає реаліям й не слугує якоюсь вищою правдою.

Віктор Головань скоріш за все отримав кошти назад. У 2021 році був одним із засновників ТОВ «Маврітан», яке має нерухомість на вулиці Пилипа Орлика, де у СМНК є свої інтереси. До речі, згодом ТОВ «Маврітан» переписане на Володимира Хоменка – бізнес-партнера родини Олександра Мамая.

Полтавський відділ Фонду держмайна був розформований й об’єднаний з Сумським.

ТОВ «Логос» продовжує існувати й належати Валерію Петренку.

Мораль

Її тут немає. Слідство так і не встановило винних, не довело умисної дії й інші моменти, які призвели до того, що велика територія з приміщеннями продалась дешевше, ніж могла.

Просто співпадіння – коли бізнес-група через працівників і інших осіб проганяють гроші, створюють борг, потім купують знецінений актив і тепер можуть продати його за ринковою ціною. 

Максим САМОЙДЮК