Різдво в Україні: як святкуватимуть полтавці?

На порозі новорічні свята, тож українці активно готуються до них: хтось атакує полиці магазинів у пошуках подарунків, хтось запасається продуктами на святковий стіл. Але те, що попри війну і вторгнення Росії життя продовжується – це факт, що об’єднує обидві категорії. 

Останні пару років українці по суті мають дві дати святкування Різдва – 7 січня за юліанським календарем та 25 грудня – за сучасним григоріанським. Це викликає непорозуміння, тому спочатку пропонуємо розібратись в тому, чому ж так склалося. 

Чому на Заході Різдво відзначають 25 грудня, а в Україні велика кількість віруючих відзначає його аж 7 січня? 

Насправді, і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа – умовна. Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти.

25 грудня в Римській імперії традиційно відзначали одне із найважливіших свят ‒ «Непереможного Сонця». Саме тоді темрява вже відступала – світловий день ставав довшим. Щоб зменшити вплив язичницького свята, цього дня почали відзначати день народження «Правдивого сонця» – Ісуса Христа, кажуть деякі історики.

Традиція святкувати Різдво Христове 25 грудня в католиків та православних залишилася й досі. Однак роблять вони це, у значній своїй частині, за різними календарями. На Заході – здебільшого за григоріанським календарем, а, наприклад, в Росії, Грузії, Сербії та Україні велика кількість віруючих відзначає його за юліанським календарем.

Зокрема, українські землі, які пізніше були в Російській імперії, жили за старим юліанським. Склалася ситуація, що звичайні люди почали жити за новим стилем (григоріанським календарем), а церква продовжувала за старим (юліанським).

Митрополит Київський і всієї України Епіфаній ще у 2019 році заявив, що українці можуть святкувати Різдво за григоріанським календарем 25 грудня, якщо вони цього хочуть. Також у Православній церкві України будуть думати про календарну реформу за умови, що її підтримає більшість вірян.

А з жовтня 2022 року Православна церква України передбачила можливість проводити богослужіння з нагоди Різдва за григоріанським (новоюліанським) календарем 25 грудня. Таке рішення ПЦУ ухвалила за результатами засідання Синоду.

Що про це думають та коли святкують полтавці?

«Полтавська Думка» запитала у людей різних професій три питання:

  • Коли і як ви зазвичай святкуєте Різдво?
  • Чи знаєте ви, що в Європі і в нас різні дати Різдва і чому?
  • Якщо ви святкуєте за старим стилем, то чи плануєте переходити на новий?

Відповідає Ірина Синягівська, методист, керівник гуртка Полтавського ОЦЕВУМу.

Ірина Синягівська, методист, керівник гуртка Полтавського ОЦЕВУМу.

– Щорічно святкую Різдво 7 січня, це традиційно виключно родинне свято. У нашій сім’ї навіть подарунки дарувати важливіше саме на Різдво, коли увечері збираємося за святковим столом. Дивимося улюблені фільми та завжди обговорюємо спогади минулого року, пам’ятні моменти. 

– Що різні дати, звичайно, знаю.Традиція святкувати Різдво Христове 25 грудня в католиків та православних залишилася й досі. Однак роблять вони це за різними календарями. На Заході – здебільшого за григоріанським календарем, а, наприклад, у Грузії, Сербії та Україні велика кількість віруючих відзначає його за юліанським календарем. Але наше оточення, рідні та знайомі звикли святкувати 7 січня. 

– Щодо подальшого святкування ще не вирішила. Зараз головне, щоб закінчилася війна.

Олександр Томенко – футболіст, гравець СК Полтава

– На Різдво щороку ми традиційно збираємося всією родиною за святковим столом.

– Знаю, що Різдво Христове святкують у різні дати. Дві дати святкування існують через різні календарі, за якими ведуться обчислення, – юліанський та григоріанський. Так, переважно греко-католики та православні відзначають це свято 7 січня, а християни західного обряду (римо-католики) святкують його 25 грудня.

– Скоріше за все, цього року почнемо призвичаюватися святкувати 25 грудня. Звичайно, у нас на Полтавщині так склалося, що з дитинства ми святкували 7 січня. Це було велике й радісне свято! Але, як я бачу, то від цієї дати будемо відходити!

Дудник Юлія – лікар, терапевт.

– Ми святкували Різдво 7 січня. Ми знаємо що в Європі святкується Різдво з 24-го на 25 грудня. Чому різні дати? Тому що це все зв’язано з тим, що одні святкують за католицьким обрядом, а інші святкують за православним обрядом і це пов’язано з григоріанським та юліанським календарем.

– В цьому році ми вирішили святкувати Різдво і за новим і за старим стилем. За старим стилем, 7 січня до нас як завжди завітають похресники з святою вечерею і будуть нас поздоровляти, а з 24-го на 25-те ми будемо зустрічатися в колі нашої великої родини.

Юрій Бражник, депутат міської ради, підприємець. 

– Завжди слідкували Різдво 7-го числа і я пам’ятаю традицію з дитинства.

– Звісно знаю, бо це залежить від календаря по якому живе та чи інша країна і так вийшло, що і Різдво на території пострадянського Союзу святкується 7-го січня. А католицьке Різдво святкується 25 грудня.

– Зрозуміло, що ми маємо відходити від усього, що стосується Російської Федерації – царських всіляких дат і подій. Але з іншої сторони з’являються нові свята у вигляді Хелловіну, святого Валентина тощо і ми починаємо забувати про власні традиції. Тому питання однозначно не дуже просте і поки ми святкуємо в тому вигляді в якому є, у старому стилі. 

– Чи плануємо переходити на новий? Питання вивчаємо, однозначної відповіді поки немає.


Юрій ДРОГА