Щастя – це вигадка чи реальність?

Здавалось би, дивна тема, адже сьогодні саме той час, коли про щастя забуваєш, коли у повітрі літає тривога і страх, коли про це говорять, але під звук сирен і між новинами про нові атаки орків. Через трагічні події декому узагалі може здатися, що щастя зникло з його життя, хтось вважає що зараз не час для веселощів, для радості, що потрібно бути серйозним та кожен з нас помиляється, то що це за відчуття і чому саме зараз воно потрібне більше ніж за всю історію…

Відповідь схована у вас… Усміхніться і запитайте себе: наскільки Ви щаслива людина? Якщо ви повністю задоволені життям, прийміть мої щирі вітання, ви ввійшли до 71 відсотка щасливих українців. За статистикою, ваш вік менше ніж 60 років і ви отримуєте достатню зарплатню, у вас немає проблем з самореалізацією, є друзі, вас поважають і ніщо не загрожує вашому здоров’ю. А чи можете сказати ви таке про ваших сусідів? Загалом – так, починаючи з 2017 майже усі жителі вашого під’їзду почали жити краще, тому вважають себе доволі щасливими, але все ж, у тій сім’ї на першому поверсі недавно помер кіт і вони ще не відпустили це горе, тому вони себе вважають недостатньо щасливими (жоден мурчик не постраждав). На жаль, таких сімей у нас 29% населення, та якщо узяти глибше, з них більшість вагається, і лише 8% насправді нещасливі люди, це доволі багато в плані країни, відсоток навіть жахає, три з половиною мільйони осіб повністю нещасні. Та чи це багато для світу? На диво, така невелика група людей для всього людства це все ж багато. Наша країна посідає аж 123 місце за індексом щастя. За таблицею Happinessresearch ми трохи менш задоволені життям, ніж намібійці, але ми перемагаємо за показником Афганістану й Зімбабве. Дивно, правда? Україна – одна з найрозвиненіших країн світу, але її населення щасливе на рівні з «третім світом». Чому так? Що ми робимо неправильно? Можливо, ми неправильно щасливі? А може, щастя у нас вкрали? Так, таке може бути, принаймні навіть на словах. Ви однозначно чули, або й навіть говорили фразу: «Я буду щасливий(а), якщо ти мені купиш (зробиш) щось..». Авжеж, нічого страшного чи забороненого тут немає, людина й справді може дуже хотіти річ або послугу, але чому саме цю, а не іншу?

В англійських університетах ще у минулому столітті провели експеримент, метою якого було додавання незрозумілих слів типу «щунгпчнкн» у місцеві газети. Після опрацювання даних стало зрозуміло, що ті слова, які люди бачили частіше, здобували більше симпатії у читачів ніж ті, що траплялися їм на очі лише кілька разів. Це, здавалось би, неможливо, вподобати слово, яке й словом не являється, та цей спосіб перейняв одразу ж весь світ. Саме так працюють безліч політичних біл-бордів, постійна реклама на ТВ та YouTube, та й прості рекламні брошури. Цим користуються усі, але, на диво, найбільше поширюємо «агітацію» ми, прості люди, адже якщо усі купують червоні куртки, рано чи пізно ти теж придбаєш таку річ. Таким чином нам нав’язують що добре, а що ще краще. Тож, коли ви говорите, що станете щасливі завдяки покупці нового телефону, задумайтеся, хто це говорить – Ви чи рекламодавець.

Саме так, у вас викрадали щастя два місяці тому, та настали нові часи. Раніше ми вважали себе щасливими лише коли гуляли з друзями, на свій день народження, коли отримували подарунок. Здавалось би, що щастя це щось велике, має статися щось значиме, ми маємо отримати подарунок, нові емоції, чи зробити те, чого ми ніколи не робили. Та сталася війна. Найтрагічніший перебіг подій, сотні жертв, тисячі переселенців. Ці жахливі місяці повністю змінили усю нашу реальність, слова стали означати більше, історія означає більше, люди тепер зовсім інші, та й наша психологія змінилась. Саме зараз щастя стало чимось реальним, замість великих свят у цінностях з’явились стабільність, безпека, здоров’я себе та рідних, розмови з друзями, щоб все повернулось до норми, і саме цьому радіють психологи – адже зараз кожна людина стала справжньою людиною. Під час війни ми перестали бути аморальними, співчуваємо іншим, радіємо за всю країну як за себе, переживаємо за кожного воїна.

Загалом, війна хоч і зробила нам «прожарку» в перший місяць, та саме ця стресова ситуація зробила нас ще більше відмінними від зазомбовано-жорстокого російського нелюда. Тепер ми всі культурні українці, а якщо ми будемо ще й повністю щасливими, ворог програє ще швидше. До речі, це чиста правда, саме ваше щастя впливає на кількість перемог наших військових, на кількість доступного житла для переселенців, впливає навіть на те, чи будуть голодні діти і Африці. Тенденція цього ефекту стара як світ – чим більше ви задоволені життям, тим більше ви витрачаєте коштів, а це підіймає економіку, плюс до цього ви заряджаєте позитивом інших людей, які також додають грошей в казну і так завдяки одній щасливій людині країна може закупити більше зброї, відновити більше зруйнованих будівель, засадити більше полів… Ваша усмішка впливає не лише на здоров’я вашого організму, вона, в ці тяжкі часи, буквально зберігає життя людей. Тож прямо зараз, подивившись смішне відео, ви можете допомогти країні, поширивши це відео, прибравши квартиру, посадивши красиві квіти, навіть переглянувши фільм з морозивом, ви робите світ кращим.

Ось чому ви часто читаєте статті про важливість того, що ви живете життям, яким жили до війни, адже це впливає не лише на вашу психіку, це впливає не кожну людину у світі, тож прямо зараз усміхніться, подивіться на захід сонця, увімкніть улюблений фільм, подзвоніть другу, погладьте кішку, адже так ви станете трошки щасливішим, а це саме та маленька, непомітна крихітка яка допомагає кожному на передовій, кожному волонтеру, кожному українцю. Будьте щасливим патріотом. Слава Україні

Сергій Пасічко