Вулиця на честь Олександра Кулика: як проголосувати 

Україна й далі воює з країною терористом і війна ця триває на усіх фронтах: від військового до ідеологічного. Одним з важливих процесів саме ідеологічної боротьби українського народу за Незалежність є дерусифікація наших міст.

Цей процес розпочався після революції Гідності і як результат першої хвилі тоді ще декомунізації у Полтаві офіційно було перейменовано понад 100 вулиць. Але досить велика частка вулиць по суті лишилися зі старими назвами, оновившись лише на папері. Саме тому після 24 лютого по всій Україні відбувається чистка культурного та міського просторів від імперських маркерів.

24 лютого 2022 року виявила проблему та потребу у ще глибшому очищенні від російських імперських маркерів на національному рівні. Саме тому після початку повномасштабного вторгнення у Полтаві була зібрана ініціативна група, яка детально вивчила питання назв вулиць, представивши перелік тих, які треба перейменувати. 

Науковці та архітектори у складі цієї групи визначили декілька черг для перейменування. Також група напрацювала варіанти для голосування за нові назви для вулиць, що підлягали перейменуванню. Проте міська влада на чолі з колишнім мером всіляко затягувала цей процес, відклавши перейменування вулиць майже на рік. 

Нещодавно після оголошення вироку колишньому меру Олександру Мамаю за нецільове використання бюджетних коштів, процес таки зарухався і було затверджено нові назви для 71 вулиці, які полтавці обрали ще у грудні 2022 року.

У цьому проєкті рішення йде мова про першу чергу великого перейменування, яка охоплює топоніми з орфографічними помилками, русизмами та назвами на честь об’єктів Російської Федерації та Республіки Білорусь.

А вже 15 березня відбудеться голосування за назви вулиць другої черги. Відповідне рішення було ухвалене на засіданні виконкому 9 березня. Серед запропонованих варіантів полтавці зможуть проголосувати за назву вулиці (зараз – вул. Лідова) на честь засновника видання «Полтавська Думка» Олександра Кулика. 

Олександр Кулик – відомий полтавський журналіст, правозахисник і громадський діяч. У 1994 році він заснував обласну друковану газету «Полтавська Думка», яка на той час стала рупором демократичних сил. 

Олександр Васильович двічі обирався депутатом Полтавської міськради. У 1998–2002 рр. був депутатом Верховної Ради України від Полтави, Полтавського, Диканського та Решетилівського районів. З 2003 р. – шеф-редактор газети «Полтавська думка», директор інформаційно-видавничого агентства «Полтава-Факт», старший викладач Полтавського інституту економіки і права, громадський правозахисник.

У 2009 році був визнаний кращим журналістом України в жанрі журналістських розслідувань проти корупції. Є автором понад 300 журналістських розслідувань. За журналістську та правозахисну діяльність нагороджений орденом Спілки офіцерів України – Хрестом «ЗА МУЖНІСТЬ». Також він брав участь у Революції гідності у 2014 році. 

Помер Олександр Кулик у Полтаві 2 жовтня 2016 року після важкої хвороби.

Олександр Кулик – по-справжньому великий українець, який став частиною невмирущої історії України, саме тому на його честь у Полтаві хочуть перейменувати вулицю імені московського журналіста Петра Лідова.

Голосування за найкращі варіанти назв 99 вулиць та провулків другої черги відбудеться на платформі E-dem впродовж 15-28 березня.

Як проголосувати?

«Полтавська Думка» підготувала інструкцію для тих, хто хоче взяти участь у дерусифікації вулиць. Як проголосувати за перейменування вулиць, названих на честь російських і радянських діячів:

  • Перейдіть на електронну платформу E-dem за посиланням: https://e-dem.ua
  • Натисніть кнопку «Вхід», що знаходиться в правому верхньому куті сторінки. Для входу на платформу потрібно: 

Увійти на платформу за допомогою системи Bank ID, Дія. Підпис чи за допомогою електронного підпису:

Як увійти за допомогою Bank ID: оберіть ваш банк, введіть свої дані та увійдіть за допомогою банківського аккаунту в систему E-dem.

Для входу необхідно: смартфон чи комп’ютер з доступом до інтернету, банківська картка одного з перелічених банків (Приватбанк, Монобанк, Ощадбанк, Райфайзен банк, УКРСИББАНК)

  • Далі ви опинитесь на платформі E-dem. Оберіть розділ «Консультації з громадськістю».
  • Оберіть актуальне голосування та долучіться до визволення Полтави від імперських маркерів.

Юрій ДРОГА