З КОГО ТА ЧОГО КРАЩЕ ПОЧИНАТИ ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ ?

Збереження людського потенціалу допоможе швидше відновити Україну після нашої перемоги. Зараз йдеться радше про відбудову зруйнованих будівель та інфраструктури. А не про реабілітацію та адаптацію українців, зокрема, ветеранів, які повертаються чи повернуться з фронту після перемоги. То чому важливо подбати вже зараз про це? І як здоров’я українців впливатиме в подальшому на розвиток держави? Продовжуємо розбирати цикл  “Ветерани: розвінчуємо міфи».

Від початку великої війни про відновлення України говорять чи не щодня. Однак, здебільшого мова йде про відбудову зруйнованої інфраструктури. Водночас, чимало людей постраждали через бойові дії: ментально, фізично чи втратили роботу. То як добробут і здоров’я українців може вплинути на відновлення держави?

“У відновленні країни як такої, є важливий компонент – це людський потенціал, усі, хто зараз воює, власне, і є тим людським потенціалом, які потім будуть відновлювати і відбудовувати державу, навіть з огляду на те, що багато людей ми втратили, тому що майже 5 мільйонів виїхало за кордон”, так стверджує моя колега, керівниця проєктів ГО “Простір можливостей” Оксана Коляда.

За прогнозами демографів, кількість українців, яка була до 24 лютого, повернеться на той самий рівень лише до 2030 року. Адже є ризики того, що після перемоги не всі повернуться з-за кордону, а ще частина чоловіків після завершення війни виїде за межі країни, аби заробляти гроші. Також знизиться рівень народжуваності.

Елла Лібанова директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України пояснює, що у 2021 році у нас на одну жінку припадала 1,1 дитини, тобто удвічі менше від норми. У 2022 році, безумовно, буде скорочення. Більш точно можна очікувати після отримання даних.  Утім, катастрофічного спаду не прогнозують. А ось з наступного року буде сильне скорочення. Експертка говорить,  що це буде десь 0,7 .

Уже зараз держава має думати, як після перемоги повертати до звичного цивільного життя тих, хто зараз на фронті. 

Ветерани – це люди, які готові брати на себе відповідальність за країну і не лише за неї.

“Це починаючи від стресостійкості і закінчуючи злагодженістю роботи в команді, розумінням питання часу, бо зараз усі час розуміють дуже добре”, – зазначив радник Конфедерації роботодавців України Родіон Колишко.

Та щоб ці навички почали застосовувати на користь держави, потрібно, аби відбулася реабілітація та адаптація ветеранів. І  тут є декілька компонентів: 

це фізичне відновлення, 

це ментальне відновлення 

це працевлаштування

це фінансова спроможність

  це робота з родинами

І тільки тоді ми можемо говорити про розвиток громади і держави загалом. 

Зараз в Україні існує чимало ініціатив саме щодо відновлення здоров’я: робота з психологом, протезування, безплатне лікування. Однак потреби надалі будуть значно більші, стверджують експерти. Також гостро постає питання саме реалізації ветеранів у цивільному житті. Особливо щодо працевлаштування.

“Тут усе має починатися з правильної інформації, інформація повинна бути доступна про навчання, про працевлаштування, але не тільки інформація просто, що ось там знай, що можна. Розуміти, що я, наприклад, воював таммеханіком-водієм і в мене є можливості кар’єрного зростання такі, такі, такі”, – підсумував Родіон Колишко. Нині країну захищають понад мільйон людей. І ця кількість зростатиме. І, очевидно, що це ті люди, які першими пішли захищати країну, тож після перемоги вони першими підуть її і відновлювати.