Терешківська громада побудує набережну — чому Полтава не змогла

Поки жителі Полтави продовжують боротися з мером за створення набережної, у сусідній Терешківській громаді усе навпаки — голова Віталій Турпітько ініціював будівництво. Спочатку через сесію виділили кошти на розроблення проєкту. Тепер уже навіть знайшли інвесторів, що готові профінансувати будівництво. 

Тож протягом п’яти – семи років у Терешківської громади буде своя набережна: вздовж Ворскли у межах Терешківської громади: від Прирічкового парку у Полтаві до сіл Копили та Терешки. 

Умовно концепцію можна розбити на кілька великих зон. 

Перша розпочинається з об’їзної дороги у мікрорайоні Левада. Тут з’являться велосипедні та пішохідні доріжки, спортивні майданчики, пляжі, кафе на воді, понтонний пірс для швартування плавзасобів. Також облаштують елінги для зберігання водного транспорту, адже є запит. 

Друга зона передбачає будівництво спортивно-розважального або торговельного центру. Останній варіант вважають найвигіднішим, оскільки зовсім поруч проходить траса Київ – Харків та розташована автозаправна станція. 

Третя зона передбачає облаштування території так званого Бобрового чи Козацького острова, що розташований уже за трасою Київ – Харків. Там планують побудувати два мости, щоб сполучити Терешківську громаду з містом.

На острові створять відкриту сцену. Схожа уже є в полтавському парку «Перемога». Але там вона перебуває у закинутому та аварійному стані. Сцена у Терешківській громаді зможе розмістити понад п’ять тисяч глядачів. Також буде фуд-зона, трек для велосипедистів, тролей, мотузковий парк. З іншого боку острова побудують спеціальні будиночки для проживання та відпочинку людей. Поруч буде повноцінний дендропарк. 

Протяжність майбутньої набережної — 1,2 кілометра. Усі елементи розмістять на 50-метровій зоні вздовж річки. 

Гроші дадуть інвестори 

Набережну будуватимуть коштом інвесторів, адже це — єдиний можливий варіант реалізації проєкту, зважаючи на обмежений бюджет громади. 

«Основа концепції — взаємодія бізнесу, влади, громади, громадських організацій. До втілення концепції долучилась громадська організація Save Poltava, архітектори, дендрологи, фахівці культурної спадщини. Сподіваюсь, це стане окрасою громади. Як назвемо набережну, ще не визначились. Для цього організуємо громадське обговорення», — пояснив голова громади.

Тобто громада, що, як порівняти з Полтавською, має менший бюджет, площу, менше ресурсів та можливостей, все ж є більш прогресивною. Ймовірно, справа у правильному управлінці. 

Адже набережна, якщо правильно організувати всі процеси, може навіть наповнювати бюджет громади. Тому голова планує створити комунальне підприємство, що окремо опікуватиметься цим інфраструктурним об’єктом. «Роздувати» штат не планують — обмежаться керівником-менеджером та бухгалтером. 

Тож концепт готовий, можна переходити до реалізації. Уже найближчим часом виготовлять проєктно-кошторисну документацію, щоб розрахувати вартість створення велосипедних та пішохідних доріжок. Це необхідно для того, щоб відкрити доступ жителів до цих територій, пояснив Віталій Турпітько. Далі шукатимуть нових інвесторів та почергово будуватимуть об’єкти. 

Тобто Терешківська громада хоче грати у довгу: не тільки створити набережну і забути про об’єкт, але й монетизувати його, щоб мати можливість його розвивати та підтримувати надалі. По-господарськи, чи не так? 

Чому у Полтаві не буде набережної 

Віталій Турпітько, коли лише з’явилася ідея набережної, звертався до міського голови Полтави Олександра Мамая — мовляв, нумо розробимо спільний проєкт, щоб від мосту до мосту. 

«Громада має вигідне географічне розташування, оскільки межує з Полтавою. Близькість до обласного центру дозволяє розраховувати на значні економічні вигоди. Концепція дозволить поєднати зацікавленість Полтави та Терешківської громади. Є можливість продовження території до Прирічкового парку. Ми готові до співпраці, щоб була синергія. Щоб людина відпочила на території Полтави, а потім на іншій. Для співпраці чимало можливостей», — сказав Віталій Турпітько. 

Проте Мамай відмовився від спільної набережної, попри запит громади, петиції активістів, мітинги та численні звернення. Боротьба за парк та набережну у Полтаві триває уже протягом багатьох років. Проте далі ескізів справа не пішла. Натомість землі, де могла б розташуватися набережна, віддали під будівництво житлових багатоповерхівок. 

Депутати міської ради від «Рідного міста», «Свободи» та «Команди змін» не підтримували будівництво багатоповерхівок на території парку та уже протягом майже року працюють над тим, щоб залучити державні кошти для будівництва повноцінної набережної та сучасного парку у Полтаві. 

«Брехня, що грошей немає на будівництво набережної. На дорогу біля палацу Олександра Мамая гроші є, мільйон гривень на листівки від Мамая є, а от на набережну немає. Справа у політичному бажанні. Ми з командою працюємо над тим, щоб у Полтаві була набережна, щоб ми не відставали від інших громад. Досить уже знищувати Полтаву», — сказав депутат Полтавської міської ради Сергій Іващенко. 

Тож поки у Полтаві продовжується боротьба з міським головою за можливість розвивати громади, у Терешках незабаром розпочнеться будівництво. І закінчуватися набережна буде там, де починається Полтава.

Анастасія МАЦЬКО