Територіальна оборона Полтавщини. Відповіді на ключові питання.

З 1 січня 2022 р. в Україні набув чинності Закон України «Про основи національного спротиву». Він, зокрема, передбачає створення Сил територіальної оборони. Очільник Міноборони Олексій Резніков повідомив, що зараз бригади територіальної оборони сформовані на 70%, а у лютому — вийдуть на показник укомплектованості особовим складом 100% по усій Україні. У лютому заплановані злагодження та навчання визначених бригад Сил територіальної оборони.

Таким чином, в Україні почнуть діяти 25 бригад територіальної оборони, які об’єднають 150 батальйонів. Постійна чисельність Сил тероборони у мирний час складатиме 10 000 військовослужбовців, але до них під час особливого періоду зможуть долучити 130 тисяч резервістів з-поміж цивільних, які пройшли відповідне навчання та уклали контракт.

Масштабна концентрація російських військ на кордоні з Україною поставила перед кожним українцем питання – як чинити опір у разі відкритого вторгнення? Тож тема територіальної оборони цікавить пересічних громадян з практичної точки зору. Наскільки сформовані та укомплектовані Сили територіальної оборони, чи вистачає їм озброєння, хто і за що відповідатиме в штабах тероборони на місцях, як діятиме тероборона у разі агресії, що необхідно, аби приєднатися до лав ТрО, – про це та інше в інтерв’ю «Полтавській думці» розповів заступник командира окремої бригади територіальної оборони Полтавської області підполковник Іщенко Володимир Анатолійович.

Підполковник Іщенко Володимир Анатолійович

Володимире Анатолійовичу, то що ж таке територіальна оборона та які її завдання?

Територіальна оборона України – це система загальнодержавних, військових та спеціальних заходів, що проводяться у мирний час та у особливий період для протидії військовим загрозам, а також для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього середовища та майна від надзвичайних ситуацій.

Завдання у територіальної оборони:

 • вчасно реагувати та вживати заходів щодо оборони території та захисту його населення до моменту розгортання там військ або сил для ведення бойових дій;
 • участь у посиленні охорони та захисту державного кордону;
 • участь у захисті населення, територій, довкілля та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення військових (бойових) дій;
 • участь у підготовці громадян України до національного спротиву;
 • участь у забезпеченні безпечної роботи органів державної влади, місцевого самоврядування та військового управління;
 • участь в охороні та обороні важливих об’єктів та комунікацій, інших критично важливих об’єктів інфраструктури;
 • забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їхнього перегрупування;
 • участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспорту та пішоходів біля або в районах надзвичайних ситуацій або ведення військових (бойових) дій;
 • участь у забезпеченні громадської безпеки та порядку у населених пунктах;
 • участь у введенні та здійсненні заходів режиму воєнного стану;
 • участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора;
 • участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та протидія інформаційним операціям агресора.

Тобто, по суті, Сили територіальної оборони – це легка піхота, яка зможе допомагати основному складу ЗСУ в охороні кордону чи об’єктів критичної інфраструктури, зможе чергувати на блокпостах чи охороняти населення. Сили ТрО не братимуть участі у бойових зіткненнях із супротивником, усі їхні завдання – поза межами ведення бойових дій. 

Від себе хочу додати, що особливо важливими нашими завданнями є охорона та оборона адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, адже ви пам’ятаєте, що саме їх в першу чергу захоплювали проросійські бойовики в Криму та на Донбасі. Також дуже важливе завдання – це охорона важливих об’єктів та комунікацій і критично важливих об’єктів інфраструктури. 

Які особливості формування і комплектації сил територіальної оборони на Полтавщині?

Військові частини територіальної оборони формуються в межах визначеної території: у Полтавській області бригада територіальної оборони сформована. До речі, вона була сформована ще в 2018 році, але зараз вона переформовується відповідно до Закону України «Про основи національного спротиву». Отож до складу бригади входять: Управління бригади, яке розташовується в місті Полтава, також 5 окремих батальйонів ТрО: 

 • батальйон ТрО міста Полтави;
 • батальйон ТрО Полтавського району; 
 • батальйон ТрО Кременчуцького району; 
 • батальйон ТрО Миргородського району; 
 • батальйон ТрО Лубенського району.

Місця дислокації цих батальйонів знаходяться в межах їхніх районів.

На якому етапі на Полтавщині зараз запуск ТрО?

Військові частини вже сформовані й укомплектовані особовим складом не менше ніж на 70%, як нам було і визначено розпорядженнями. До середини наступного місяця ми будемо укомплектованими на 100% згідно штату мирного часу. Штат мирного часу передбачає в кожному батальйоні близько 45 осіб і управління бригади близько 90 осіб. Це діючі військовослужбовці, які мають завдання в складі організаційного ядра виконати першочергові заходи щодо розгортання військових частин до штату воєнного часу.

Хочу відповісти на питання, яке нам дуже часто задають щодо укомплектованістю зброєю. 

Доповідаю: зброєю ми укомплектовані, зброя перебуває у визначених місцях.

Хто зможе вступити до Сил територіальної оборони?

Участь в ТрО – абсолютно добровільна. 

Вимоги до кандидатів: 

 • обмеження за віком – від 18 до 57 років;
 • відсутність медичних протипоказань.

Як пересічна людина може долучитися до служби в теробороні?

Для бажаючих поступити на військову службу – дійсну чи в резерві необхідно:

 • звернутися до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) з військово-обліковим документом;
 • пройти співбесіду з представником військової частини територіальної оборони;
 • пройти військово-медичну комісію та зібрати документи (копії паспорта, ідентифікаційного коду, характеристики, довідку про склад сім’ї, довідку про несудимість);
 • укласти контракт на проходження військової служби: чи дійсної, чи в резерві.

Альтернативний варіант для тих, хто з якихось причин не може проходити військову службу – долучитися до добровольчого формування територіальної громади. Для цього необхідно звернутися до органів місцевого самоврядування або до командира добровольчого формування територіальної громади.

У формування територіальної громади не зарахують таких громадян: раніше засуджених до позбавлення волі за скоєння тяжкого чи особливо тяжкого злочину (крім реабілітованих) або які мають дві та більше судимостей за скоєння умисних злочинів.

Як реагує територіальна оборона на можливе вторгнення Росії?  

Військові частини ТрО будуть негайно розгортатись до штату воєнного часу. У нас бригада буде налічувати близько 3 тисяч осіб в межах області. В першу чергу ми будемо комплектуватися резервістами, які вже мають відповідні знання і практичний досвід.

Як швидко можна розгорнути сили територіальної оборони?

Після того, як ми будемо повністю укомплектовані і набудемо відповідних спроможностей, то в термін в декілька годин (не більше 2 годин) ми приступаємо до виконання першочергових завдань. Саме тому ми й ставимо в пріоритеті саме резервістів. Адже це люди, які уклали з нами контракт. Вони залучаються на всі наші заходи і збори. Вони знають свої функціональні обов’язки і готові в найкоротший термін прибути у військову частину.

А яка ситуації по формуванню ТрО в територіальних громадах?

Постанова Кабінету міністрів №1449 «Про затвердження Положення про добровольчі формування територіальних громад» вже опублікована і в межах громад розпочалася відповідна робота. Завданнями добровольчим формуванням визначаються в межах визначених Законом завдань територіальної оборони. Крім того вони можуть провадити таку діяльність:

1) співпрацювати з органами місцевого самоврядування та військовими частинами Сил територіальної оборони Збройних Сил, збирати та аналізувати інформацію про загрози безпеці територіальній громаді та сценарії їх стримування;

2) у співпраці з органами місцевого самоврядування обліковувати, облаштовувати та охороняти місця укриття населення;

3) здійснювати збір та узагальнення інформації, яка впливає на виконання завдань територіальної оборони в межах території територіальної громади;

4) сприяти у здійсненні заходів з протидії інформаційним операціям агресора (противника) в межах території територіальної громади;

5) організовувати навчання членів добровольчих формувань з метою ефективного виконання своїх завдань.

Діяльність добровольчого формування провадиться під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил за територіальним принципом.

Зараз йде процес створення добровольчих формувань територіальних громад. До нас вже звертаються представники ініціативних груп жителів територіальних громад щодо участі командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил у зборах про утворення добровольчого формування територіальної громади. 

Як саме мають створюватися такі формування в громадах області?

Добровольче формування утворюється зборами ініціативної групи не менше ніж 5 осіб жителів територіальної громади у присутності командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил та уповноважених представників органу місцевого самоврядування відповідної територіальної громади. На зборах приймається рішення про утворення добровольчого формування та рішення про затвердження кандидата на посаду командира добровольчого формування.

Командир військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил готує та надсилає необхідні документи для проходження спеціальної перевірки кандидата на посаду командира добровольчого формування у СБУ і Національній поліції в порядку, визначеному законодавством.

У випадку успішного проходження спеціальної перевірки кандидатом на посаду командира добровольчого формування командир військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил надсилає подання на призначення на посаду командира добровольчого формування Командувачу Сил територіальної оборони Збройних Сил. Командувач Сил територіальної оборони Збройних Сил призначає командира добровольчого формування за погодженням з Командувачем Сил спеціальних операцій Збройних Сил.

А чим будуть озброєні такі сили місцевих громад?

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1448 «Про затвердження Порядку застосування членами добровольчих формувань територіальних громад особистої мисливської зброї та набоїв до неї під час виконання завдань територіальної оборони» члени добровольчих формувань територіальних громад озброюються особистою мисливською зброєю.

Чи існують якісь проблеми з комплектуванням сил ТрО? 

Основна проблема – це залучення населення до служби в резерві. Щодо укомплектування особовим складом, то станом на сьогодні є певні проблеми з дефіцитними спеціальностями. Це перш за все фінансисти, юристи, водії. Адже хтось має вести облік, погоджувати юридичні питання. 

В якому стані перебуває взаємодія з владою місцевих громад?

На сьогодні в нас налагоджена плідна співпраця з міськими головами міст Миргорода та Лубни, з головами районних адміністрації Полтавського та Лубенського районів. На жаль, хотілося б мати більше комунікації з органами влади в межах міста Полтави та міста Кременчук. Труднощі в першу чергу з розміщенням військових частин. Визначені місця цих частин, але вони потребують певного відновлення. Згідно закону сили ТрО будуть фінансуватися спільно центральною владою (Міністерством оборони) та місцевою владою. Тобто державним бюджетом та місцевими бюджетами. Так, Міністерство оборони забезпечує зброєю, боєприпасами, необхідними коштами для проведення зборів, військовими матеріально-технічними засобами та грошовим забезпеченням діючих військовослужбовців і резервістів. Також Міністерство оборони буде оплачувати комунальні послуги. 

Питання забезпечення матеріально-технічними засобами та транспортом загального призначення, приведення місць розміщення військових частин у належний стан покладаються на органи місцевого самоврядування. І це логічно, адже наші головні завдання – це захист населення та оборона територій, критично важливих об’єктів інфраструктури, забезпечення безпечної роботи органів державної влади та місцевого самоврядування.

На жаль, наприклад, у Полтаві досі не вирішене питання з місцевою владою щодо ремонтів у приміщеннях військових частин.

Чи знаєте Ви якихось депутатів, чиновників чи інших посадовців, хто став резервістом?

Хотілося б, щоб черга з депутатів і посадовців на укладання контрактів про проходження служби у військовому резерві була більшою. Але, на жаль, такої черги поки що немає. Але приклад є: в місті Миргороді один з депутатів став нашим резервістом. Прізвище зі зрозумілих причин озвучувати не буду.

То що робити в разі введення військового часу?

У першу чергу долучатись до територіальної оборони. І це не обов’язково на військову службу, адже відповідно до закону є й інші форми залучення. А, по-друге, зберігати спокій. Паніка ще нікому не допомагала. Спокій – запорука успіху.

Ярослав ЖУРАВЕЛЬ