Редакція газети «Полтавська думка» організувала публічне обговорення теми вакцинації від коронавірусу

Доволі дискусійній, складній темі вакцинації був присвячений круглий стіл, що відбувся у понеділок, 15 листопада, у новому центрі «Дія.Бізнес». Захід організувала редакція обласної газети «Полтавська Думка». Запрошений на нього гість зі столиці — виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко — представив присутнім всеукраїнське соціологічне дослідження щодо стану вакцинації в Україні та настроїв як серед її прихильників, так і противників. У процесі цього дослідження 40 % українців заявили, що взагалі не збираються вакцинуватися проти COVID-19, кожен п’ятий (20 %) сподівається зробити це невдовзі, 13 % засвідчили, що отримали першу дозу вакцини, іще 27 % — 2 дози.

За словами Вадима Денисенка, найгірша ситуація з вакцинацією серед молоді. Про щеплення першою дозою розповіли лише 14 % молодих людей, двома дозами — 22 %. 

«Коли в мене запитують, чи можна змалювати загальний портрет антивакцинатора, відповідаю: ні, неможливо. Адже, згідно опитування, противниками вакцинації є майже половина дорослого населення, і всіх цих людей не можна звести до якогось одного типу особистості», — пояснив спікер.

Отже, ключове питання: хто ж такі антивакцинатори? 48 % із них під час опитування заявили, що не довіряють наявним вакцинам проти корона вірусу; 10 % стверджують, що бояться спричинених вакциною мутацій в організмі. Іще 1 % респондентів говорять про «чіпування». Вірять у те, що мають сильний імунітет, 7 % опитаних, іще 7 % не вірять в існування коронавірусу, 5 % не довіряють вітчизняним лікарям, а 1 % респондентів говорять, що вакцинуватися їм забороняє церква. 

На запитання, чи є серед ваших близьких і знайомих люди, які купили підроблений сертифікат про вакцинацію, 89 % учасників опитування відповіли, що ні, натомість 10 % дали ствердну відповідь. «Коли ми поцікавилися в людей, чому вони купують COVID-сертифікати, 30 % із них знову ж таки зазначили, що бояться мутацій та «чіпування», — прокоментував Вадим Денисенко. — 7 % традиційно говорять, що мають сильний імунітет, 46 % не довіряють вакцинам узагалі. Далі ми запитали в українців, чи підтримують вони обов’язкову вакцинацію. Ствердну відповідь дали 41 % опитаних. Тобто маємо ситуацію, коли більшість населення не готова до обов’язкової вакцинації. Найбільше ж несприйняття вакцинації, згідно опитування, маємо на півдні нашої країни, а також на Донбасі».

Під час прямого Skype-включення учасники круглого столу мали можливість почути й думку київського лікаря-епідеміолога, керівника Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC), кандидата медичних наук Андрія Александріна, який оцінив нинішню ситуацію із захворюваністю на COVID-19 як катастрофічну: «Минулого тижня в Україні було офіційно зареєстровано 833 випадки смертей від коронавірусної інфекції за день — це катастрофічні дані. Звичайно, вакцинація це єдиний інструмент, покликаний врятувати життя. Водночас маємо порушувати не тільки питання вакцинопрофілактики. Ось тут у залі я бачу пана Сергія Іващенка, який іще на початку пандемії виступив за організацію інфекційної безпеки в полтавських дошкільних закладах. На жаль, ми досі не маємо єдиної стратегії держави з попередження надзвичайних ситуацій, пов’язаних з інфекційними захворюваннями». 

Участь у заході взяв і депутат Полтавської міської ради Сергій Іващенко. 

Він, розповів, уже давно щепився. Вакцинацію переніс без ускладнень. Зараз же депутат запропонував запровадити у Полтавській міській раді норми, що діють у Верховній Раді України. 

«Я буду пропонувати ухвалити рішення, що жорстко обмежуватиме чиновникам та депутатам доступ до міської ради, що не пройшли вакцинацію чи не мають негативного ПЛР-тесту, згідно з чинними термінами — 1 раз у 2 дні. Адже у нас якось дивно виходить: громадян, журналістів чи активістів не пускають на засідання сесій чи комісій, посилаючись на карантинні обмеження, а от депутати та чиновники розгулюють без сертифікатів та казки розповідають про антитіла, що якимось дивом тримаються уже понад рік».

Крім того, депутат пояснив, що місцеві ради мають брати активну участь у промоції вакцинальної кампанії, аналізувати страхи та виявляти проблеми, створювати нові механізми, усіляко пришвидшуючи темпи вакцинації.

Заступник очільника департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації Юрій Курилко також добре знає, що таке коронавірус, адже, за його словами, перехворів на COVID-19 кілька разів. «Хто хворіє зараз? В основному невакциновані, — запевняє він. — Не можна ставитися до коронавірусної хвороби як до банальної проблеми. Хочу нагадати, що маємо на Полтавщині вже 2 600 летальних випадків, щодня від смертоносного вірусу помирають у середньому 35 осіб. Це не просто епідемія, це біологічна війна. Жодна війна з таким біологічним фактором не була виграна дискусіями, розмовами — тільки жорсткими адміністративними рішеннями. А ми й вакцинацію доводимо до профанації. Кожна держава на певному етапі має вдаватися до деяких патерналістських методів, ухвалювати, можливо, й непопулярні рішення. Мабуть, усі чули про Моршин, де щепилися 70 відсотків жителів, — там зараз зовсім інша ситуація: летальні випадки взагалі відсутні».

На заході був присутній настоятель Свято-Миколаївського храму Православної церкви України в Полтаві Олександр Дедюхін, який теж мав свою думку щодо теми обговорення: 

«Досвід ковіду подібний до досвіду Пасхи. Як в одне, так і в інше, якщо не хочеш — можеш не вірити. А воно є. І воно впливає на наше життя та смерть. Тому ми маємо берегти себе і уповати на Бога. 

Як християни мають навчитись жити у цьому світі, не зважаючи на пануюче у ньому зло та первородний гріх, так само і ми маємо навчитись жити без страху перед ковідом. Ми повинні застосовувати всі доступні нам заходи безпеки: вакцинація, маски, дистанція, але при цьому не віра в ковід, (або його відсутність) має панувати у нашому житті, а довіра до Бога, бо без Його волі жодна волосина в нас з голови не впаде. 

Ми Господні, ми позбавлені страхів та влади диявола. Тому ми і перемагаємо. Ну а до життя в епоху вірусу можна якось пристосуватися без страху. Вірус — це ще один засіб навчити нас жити без страху. Бо страх — це смерть, а ми маємо вічне життя в Ісусі Христі», —зазначив Олександр Дедюхін. 

Головний редактор газети «Полтавська думка» і організатор заходу Ярослав Журавель озвучив ключові задумки заходу: 

«Наша редакція провела свій перший захід саме як організатори. Публічне обговорення теми вакцинації із залученням експертів, медиків, представників місцевого самоврядування та журналістів на моїй пам’яті в Полтаві відбувається вперше. 

Дуже хотілося б, щоб подібні обговорення й на інші важливі теми проходили частіше. Адже одна з основних проблем будь-якого суспільства, а особливо нашого — це недостатня комунікація. Тому ми ставимо собі мету — підвищити рівень комунікації між представниками експертного середовища, фахівцями з різних галузей і населенням міста Полтави. 

Хочу також подякувати всім і кожному учаснику нашого заходу за приділений час та розуміння важливості обговорюваної теми», — підсумував Ярослав Журавель.

Іван ЗАДОРОЖНИЙ