Тимчасове житло в Україні: які варіанти та перспективи?

За понад два місяці війни прямі втрати економіки України через руйнування та пошкодження цивільної та військової інфраструктури, задокументовані в публічних джерелах, зросли на $12,2 млрд.

Таким чином, за даними Київської школи економіки загальна сума прямих збитків інфраструктури вже сягнула $80,4 млрд або 2,4 трлн грн. І разом з цією сумою росте кількість людей, що вимушено покинули зруйновані через війну домівки та потребують тимчасового житла.

Станом на 11 квітня через початок повномасштабної війни в Україні знищено або пошкоджено понад 37 424 92 квадратних метрів. Проте це неповні дані, що містять лише інформацію з відкритих джерел. 

Держава розуміє проблему нестачі та необхідності житла, тому одним із найперших кроків у додатку «Дія» було додано послугу, де можна повідомити про пошкоджене майно, автоматично подавши заяву на компенсацію.

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова у додаток «Дія» вже надійшло понад 77 тисяч таких заявок, а кількість людей, що залишилися без житла становить понад 220 тисяч українців.

Де жити переселенцям зараз?

Прямо зараз більшість людей, що залишили свої домівки та переїхали до більш безпечних областей проживають на місцях. Тим, хто не має змоги винаймати житло самостійно, надають притулок у школах, дитячих садочках чи інших комунальних установах. 

Інша ж частина – живе у знайомих, волонтерів або таки винаймає квартиру. Проте є проблема перевантаження людьми міст та селищ, і, як результат, нестачі житла. 

Розуміючи це, держава почала встановлення модульних будинків для тимчасового проживання людей. Перші так будинки вже встановили в Бородянці, Київської області. Зараз там проживають співробітники ДСНС та волонтери, які розбирають завали після вигнання з міста російських окупантів.

Раніше 18 таких конструкцій були надані Закарпатській обласній військовій адміністрації колишнім губернатором штату Нью-Йорк Джорджем Патакі під час його візиту, але на прохання ОП 15 будинків опинилися на Київщині, яка постраждала внаслідок російської агресії. 

За словами заступника керівника Офісу Президента Кирила Тимошенка, помешкання обладнані базовими речами, необхідними для тимчасового проживання. Також, вони монтуються за лічені хвилини, швидко та легко транспортуються.

Проте це лише початок, адже подібні модульні будинки будуть встановлювати й в інших областях, що постраждали від вторгнення Росії. 

«Все тимчасове = вічне»?

Ні, такі модульні будинки – необхідність. Це буде якісне, комфортне житло, у якому тривалий час зможуть мешкати жителі постраждалих міст, поки триватиме відновлення їхніх осель чи будівництво нового житла.

Саме тому такі ж модулі вже замовили для Київської, Сумської та Чернігівської областей. 

Керівництво держави й зокрема президент наголошують на важливості як найшвидше повернути людей до життя. Так, зокрема заступник керівника Офісу Президента Кирил Тимошенко повідомив, що «найближчим часом у всіх деокупованих містах почнуть відновлювати всі зруйновані будинки — багатоповерхові та приватні».

А президент в свою чергу проводить наради з питань відновлення та відбудови житлової інфраструктури в країні, що була зруйнована або постраждала внаслідок війни з росією. 

Володимир Зеленський наголосив, що будь-які проекти щодо відновлення чи розбудови житлової інфраструктури мають бути спрямовані на те, щоб українці поверталися додому. Також вони обов’язково мають передбачати можливості для розв’язання питання забезпечення постійним житлом українських військових, які героїчно захищають нашу країну.

«Потрібно побудувати десятки тисяч квартир»

Саме ці слова Кирила Тимошенка відображають мету та дії держави, яка найближчим часом розпочинає будівництво житла для людей, хто втратив його через війну.

Будуватимуть у 10 регіонах і обиратимуть проєкти, які можна завершити за 3–4 місяці. Заступник Офісу Президента назвав це одним із пріоритетів прямо зараз:

«Завдання – житло для переміщених осіб. Ми побудуємо для них не якісь модульні тимчасові споруди, а нормальні домівки в 10 регіонах. Люди не повинні жити в спортзалах або школах. Ми вибрали проєкти, які можна втілити за три місяці. Це будуть саме квартири – в більшості двокімнатні, але й однокімнатні і трикімнатні. Після того, як ми відновимо домівки переселенців в містах, де вони жили до війни, – вони переїдуть, а ці квартири будуть віддані військовим і всім іншим, хто стояв у чергах». 

Тобто мова йде не про модульні містечка, а саме про стаціонарне житло. Загалом потрібно побудувати декілька десятків тисяч квартир, перші з яких планують отримати вже через три-чотири місяці.

«Усі ці квартири мають бути одразу з ремонтами, з меблями, з побутовою технікою», – зазначає Тимошенко.

Зараз тривають перемовини з будівельниками у кожному регіоні, щоб вони розробили варіанти, як побудувати все дешево, але якісно. 

«Ми поговорили з будівельниками з кожного регіону, щоб вони мінімізували свою «дельту» і розробили варіанти, як побудувати все дешево, але якісно». 

Додатково, влада веде перемовини з власниками будинків, що є фактично готовими, але не введеними в експлуатацію. Таких квартир багато і в найближчий місяць держава почне їх викупати й надавати переселенцям.

Чи будуть будувати тимчасове житло на Полтавщині?

Станом на зараз в Україні близько 10 млн переміщених осіб і за словами посадовців житло першочергово буде надаватись тим, хто не може знайти собі домівку чи проживає в спортивних залах, школах і так далі. Очільники областей складають списки тих, кого потрібно найперше переселяти. 

Тож щодо Полтавської області, то тут зараз офіційно проживають 113 тисяч переселенців, зокрема понад 80 тисяч з яких зареєструвались. І як повідомив очільник Полтавської обласної військової адміністрації (ОВА), центральна влада розглядає можливість будівництва житла для переселенців в тому числі й на Полтавщині.

Серед вимог – відносна безпека та підведені комунікації:

«Мінрегіон запитував у нас ділянки в обласному центрі та громадах поряд, де може бути будівництво для переселенців, щоб були усі комунікації. Ми подали 5 ділянок. Крім цього, по області подали ділянки, щоб будувати тимчасове житло, в якому можна жити до 3 років та квартири, які продаються. Усе подали до Офісу Президента й чекаємо рішення щодо стратегії, де люди будуть жити та працевлаштуватися», – говорить Дмитро Лунін.

Також, очільник області поділився думкою, що Полтавщина може стати «майданчиком для будівництва житла», проте також він додає, що важлива й соціальна інфраструктура регіону та наявність роботи для переселенців:

«Зараз Мінрегіон вивчає ситуацію в областях, питання не лише в будівництві житла, а й у тому, щоб для переселенців була робота, щоб соціальна інфраструктура регіону – лікарні, школи, садочки – була готова до прийняття переселенців на постійне проживання. А ми готові до виконання всіх завдань».

Тимчасове житло актуальне й для Полтави, оскільки місто перевантажене, а люди, що приїхали з інших областей не хочуть їхати в села або інші громади через хорошу інфраструктуру та медицину.

Юрій ДРОГА