У Полтаві відбувся круглий стіл, де обговорили проблеми та перспективи розвитку промисловості, машинобудування та підприємництва

Зустріч в рамках засідання постійної комісії Громадської ради при Полтавській ОДА, відбулася сьогодні, 22 листопада в форматі круглого столу. До неї долучилися представники бізнесу, промисловості та влади.

Серед інших учасників на зустрічі були присутні перший заступник голови Полтавської ОДА Дмитро Лунін, перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко, директорка Агенції місцевого та регіонального розвитку Віта Клименко, підприємці – Лев Жиденко, Віктор Чміль та представники Департаменту освіти та економічного розвитку. Головував засіданням Олександр Дербеньов. 

Засідання розпочали з обговорення стратегію розвитку Полтавської області. Дмитро Лунін в ході обговорення сказав про те, що станом на зараз промисловість в регіоні здебільшого вміщується в модель виготовлення-продажу сировини, що не «створює ніякої додаткової вартості». 

Він також сказав, що попри це, потрібно підтримувати та стимулювати будь-які сфери підприємницької діяльності.Олександр Дербеньов наголосив, що формат круглого столу покликаний «обговорити та виробити окремі пропозиції щодо того, що ми можемо разом зробити». 

Наступним слово взяв підприємець, власник мережі «Аврора» Лев Жиденко. Почав він з новин у сфері українського IT, зокрема він згадав харківську компанію «GtiLab», рівень капіталізації якої нещодавно досяг 15 млрд доларів та київську компанію «Grammarly», яка зараз коштує 13 млрд доларів. 

Якщо порівняти з двома найбільшими компаніями у Полтавській області, то вони більш ніж в 10 раз більші ніж Ferrexpo чи Kernel. 

Підприємець наголосив, що при розробці стратегії важливо ставити питання про те, як залучити чи створити такі умови, щоб подібні компанії народилися і в Полтавській області. Також, він порівняв Київ та Харків, сказавши, що навряд чи в стратегіях цих міст було прописано щось, що стало причиною появи таких компаній.

Це скоріше виключення

З іншого боку, Лев Жиденко привів приклад Львова, де бізнес разом з владою почали говорити про те, «що треба зробити, для того, щоб айтішникам було якомога цікавіше жити у Львові».

Я підкреслюю – «жити» – це ключове слово.

Він наголосив, що самі продукти не так важливі, адже у світі  йде боротьба в першу чергу за «голови» IT-спеціалістів. Також, Лев Жиденко запропонував стежити за кількістю населення, особливо за відтоком молоді у Полтавській області. 

Такі дані, за його думкою, важливі, бо дозволяють розуміти та прогнозувати реакцію населення на ті чи інші події. 

Питання не тільки в кількості, важливо розуміти динаміку – як ті чи інші дії впливають на те, що люди звідси йдуть.

Підприємець також пропонує аналізувати те, що відбувається з випускниками шкіл. Він розповів, що у Львові також працює стратегія залучення населення, в результаті якої спостерігається позитивний приріст населення, в тому числі й по IT-спеціалістам – зазначив він. Серед іншого Лев Жиденко наголосив на важливості кооперації влади та бізнесу. 

Наступною темою для обговорення стала тема промисловості та нестачі там кадрів. Серед можливих причин, учасники виявили низьку привабливість роботи «руками», профорієнтації та низький розвиток міст як майданчиків для комфортного життя та відпочинку.

Також, представник ПРАТ «Завод Лтава» Віктор Пустовойт розповів про проблему високої вартості сировини на енергетичних ринках та відсутності гарантій з боку держави в разі зміни ціни на ресурси. 

На світових ринках є тенденції зниження цін на енергоносії. Ось дані Євростату – одні йдуть в плюс, і ось Україна. 

На це відповів Дмитро Лунін. Він сказав, що однією із причин відтоку кадрів є те, що вартість навчання в університетах Полтави та великих міст є майже однаковою. З іншого боку, він зауважив, що однією із причин є відсутність варіантів для дозвілля:

В Харкові та в Києві є де розважатися. Куди сходити в Полтаві? В ці території роками не вкладалися кошти. Зараз в Кременчуку розглядається питання закриття Остроградського університету. Якщо там не буде вищої школи, то я хочу сказати, що діти зовсім не поїдуть. Нам треба створювати умови.

Також, перший заступник голови ОДА наголосив, що «яскравим» прикладом є Полтава, де в центрі знаходиться «унікальне місце, яке тільки горить або рушиться». За його думкою, Полтавському регіону потрібно розвивати вже наявні галузі та індустрії. 

В Полтавській області проходять дуже важливі транспортні артерії, але в нас немає жодних потужних логістичних центрів.

Також, учасники круглого столу обговорили проблему професійної освіти та необхідність її модернізації та необхідність застосовувати дуальну освіту. 

В ході обговорення, слово взяв директор ТОВ «Ворскла» Чміль Віктор Іванович, який розповів про проблеми «нелегкої» легкої промисловості. Головна з них – проблема з постачанням сировини, яка виникла з початку незалежності України.

Серед інших проблем – пандемія та плинність кадрів через еміграцію людей до інших країн, зокрема Польщі. Він також наголосив про проблему ввозу в Україну контрабандного секонд-хенду, що буквально знищує чесні конкурентні умови та ринок збуту. 

Віктор Чміль також розповів про важливість профтех освіти:

Завдяки профтехосвіті більше 1340 нових учнів ми отримали, які дають можливість працювати в нелегкій легкій промисловості.

Далі свій коментар щодо освіти надав перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко. Він зосередив увагу на проблемі відтоку молоді на навчання після школи в інші міста:

В нас 51% на сьогодні – виїжджає на навчання в інші міста, 49% – залишається. З тих 49%, близько 10% – їдуть за межі України. В Кропивницькій області взагалі 80% їде навчатися в інші міста.

Також, учасники обговорили ідею та важливість створення індустріальних парків. З доповіді розпочала директорка Агенції місцевого та регіонального розвитку Віта Клименко:

Для чого створюються індустріальні парки? Це інструмент залучення інвестицій в регіон. Створення нових робочих місць, а відповідно сплата ПДФО до місцевих бюджетів і сплата ЄСВ. 

Дмитро Лунін додав, що проблема зараз в тому, що на місцеві громади «звалилося» багато задач та землі й через відсутність хорошої команди, вони «фізично не справляються». Але при цьому, він наголосив на важливості створення умов та ініціатив для інвесторів.

Голова Громадської ради при Полтавській ОДА Олександр Дербеньов також додав, що громадськість і влада є потужним механізмом на шляху до реалізації стратегічних цілей розвитку області, і тільки в синергії зусиль здатні досягти високих результатів. 

Інші новини
У Полтаві з’явиться новий будинок Святого Миколая