«Вони продали парк»

Мікрорайон Левада – один із наймолодших в місті Полтава. Його розбудова почалася в вісімдесятих роках минулого століття.  Попри те, що поряд з будинками з’являлися садочки та школи, літні люди добре пам’ятають також і недоліки проживання в новому мікрорайоні. Це і транспортне сполучення, яке на той момент ще не було досить добре розвинене й піщані дюни довкола…. Головною перевагою цього мікрорайону була річка Ворскла та величезна зелена зона –  історично складений Прирічковий парк. Дуже складно буде відзнайти полтавця, який хоча б раз не відвідав його. Дитячі спогади нам дарують безліч гарних емоцій. Час плине, Левада розбудовується, з’являються нові торгові центри та в існуючих дворах виростають нові житлові будинки. Щільність населення значно збільшується, та не змінним залишається наш Прирічковий парк.

Нажаль в 2020 році до влади в місті приходять люди з іншими цінностями й поглядами на життя. Саме ці люди 16 листопада 2021 року на сесії міської ради голосують за знищення історично складеного Прирічкового парку. А саме  – початок забудови. 22 депутати  із 43х голосують (погоджують) ДПТ компанії «Novos Development» , яка розробила й презентувала на громадських обговореннях три 16-ти поверхові будинки. Голосують безпідставно, без жодного вивчення критичних наслідків цього будівництва. Без довідки з водоканалу про критичний стан колекторної мережі. Без довідки з закладів дошкільної й шкільної освіти про завантаженість. Жоден з депутатів не підняв питання куди подінуться грунтові води, якщо в планах забудовника підземний паркінг. Ніхто з голосуючих навіть не замислився над тим, що дане будівництво:

         1. Порушує п. 14.2.5 ДБН Б.2.2-12:2019 “Розміщення будинків, споруд і комунікацій не допускається: …- на землях озеленених територій загального користування населених пунктів, включаючи землі міських лісів, лісопарків, лугів, лугопарків, гідропарків, зон стаціонарної рекреації НПП і РЛП, якщо об’єкти, які проектуються, не призначені для відпочинку та спорту”.

2. Порушення п. 11.1.2. ДСП 173-96 Державні санітарні правила планування і забудови населених пунктів: «При вирішенні питань водопостачання і каналізації у містобудівній документації для усіх груп водокористувачів слід виконувати: оцінку умов водопостачання та каналізації, як елементів комплексної оцінки розвитку населених пунктів та територій; розроблення принципових схем, узгоджених з планувальною структурою».  Так як на перспективному плані міста не було забудови на вказаній раніше території, то підключення нових житлових будинків збільшить навантаження на існуючу водопровідну мережу, яка не була розрахована на таке значне збільшення витрати води, що може  призвести до погіршення водопостачання у наявних будинках. 

3. Відведення  поверхневих вод з території площ з твердим покриттям та покрівель будівель у закриту систему водовідведення з під’єднанням до існуючої мережі дощової каналізації, що знаходиться по проспекту Миру призведе до переповнення цієї мережі під час  значних атмосферних опадів, так як мережа не була розрахована на відвід води з територій, що планується до забудови. На даний час під час значних атмосферних опадів ця мережа вже переповняється, що призводить  до затоплення проїжджої частини по проспекту Миру. Якщо  здійснювати відвід атмосферних вод на рельєф місцевості, то буде відбуватися інфільтрація води у грунт, що призведе до забруднення грунтових вод та р. Ворскла, зокрема  зваженими речовинами та нафтопродуктами, які, як правило, містять такі води.   Вимоги  п. 12.4 ДБН Б.2.2-12:2019 “Відведення поверхневих вод з територій доріг, площ з твердим покриттям, покрівель будівель, як правило, передбачається закритою дощовою каналізацією. Допускається застосування відкритої водовідвідної мережі у районах малоповерхової забудови, парках, сільських населених пунктах, при гірському рельєфі з улаштуванням містків або труб на пересіканнях з вулицями, дорогами, проїздами і тротуарами відповідно до ДБН В.2.5-75.”

4. Викиди від паливовикористовуючого обладнання систем опалення проектованих 16-поверхових житлових будинків призведуть до забруднення атмосферного повітря прибрежної зони р. Ворскла, безпосередньо річкової води та міських пляжів. Так як вимога проведення еколого-теплотехнічного налагодження паливовикористовуючого обладннная 1 раз на три роки відмінена Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості №13 від 25.02.2011, а котли малої продуктивності до 100 кВт не підлягають еколо-теплотехнічному налагодженню взгалі, то забруднюючі речовини будуть осідати у воду р. Ворскла та її прибрежну смугу, частково на міські пляжі.  Приєднання житлових будинків до існуючої котельні, що знаходиться по вул Небесної сотні, призведе до перевантаження наявних котлів та квартальних мереж систем опалення, які не були розраховані та таку продуктивність.   При спалюванні газу основними забруднюючими речовина є СО (окис вуглецю) та NOx  (окиси азоту).

5. Порушення п. 12.6 ДБН Б.2.2-12-2019 “Території населених пунктів , розміщених на прибережних ділянках, повинні бути захищені від затоплення паводковими водами з урахуванням висоти хвилі вітрового нагону води і підтоплення підземними водами, підсипанням (намиванням) або обвалуванням інженерними спорудами… Відмітку бровки території, яку підсипають (намивають), слід приймати не менше ніж на 0,5 м  вище від розрахункового горизонту високих вод. За розрахунковий горизонт високих вод слід приймати відмітку найвищого рівня води повторюваністю один раз на 100 років – для територій забудованих  або таких, що підлягають забудові житловими і громадськими будинками.” Горизонт паводкових вод до 1972 року був на рівні проїжджої частини  по вул. Миру в районі зупинки вул. Б.Хмельницького, що не становить 0,5 м вище розрахункового горизонту високих вод. Тобто не розглянуто і не доведено, що територія, запланова під забудову захищена від затоплення, що становить загрозу для майбутніх мешканців будинків. 

6. Не визначено потреби у ландшафтних та рекреаційних територіях, які слід визначати за показниками нормативного забезпечення цими територіями постійних мешканців населених пунктів відповідно до вимог п. 8.1.3. ДБН Б.2.2-12:2019 “Потреби у ландшафтних та рекреаційних територіях слід визначати за показника  нормативного забезпечення цими територіями постійних мешканців населених пунктів згідно з таблицею 8.1, з урахуванням фізико-географічного районування території України згідно з додатком А.У містах з чисельністю населення 100 тис. осіб і більше існуючі масиви міських лісів (за виключенням лісів Лісового фонду України) слід перетворювати у міські лісопарки і відносити додатково до озеленених територій загального користування із розрахунку не більше 5 м2/люд.”

7. Не визначено озеленені території, що належать до земель рекреаційного призначення і входять до складу єдиної мережі ландшафтних та рекреаційних територій, відповідно до п. 8.2.1 ДБН Б.2.2-12:2019. «До озеленених територій загального користування населених пунктів відносяться багатофункціональні та спеціалізовані парки, сади, сквери, бульвари, міські лісопарки, озеленені ділянки набережних та пляжів, ботанічні сади та зоологічні парки, парки садово-паркового мистецтва та інші природно і штучно створені ландшафтні об’єкти».

8. При забудові рівень озеленення території знизиться, так як для території житлової та житлово-громадської він становить 25% , а для міських багатофункціональних парків 65%, для районних – 60%. П. 8.2.2. ДБН Б.2.2-12:2019 

Крім того … І дуже важливо!!!!!!

9. Прирічковий парк  являється об’єктом Смарагдової мережі України!

Смарагдова мережа України  (англ. Emerald network) — українська частина Смарагдової мережі Європи,— мережа територій особливого природоохоронного значення, важливих для збереження біорізноманіття, Створена 1998 року для виконання Бернської конвенції 1979 р. і підтримується державами — членами Ради Європи

Конвенція про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (далі – Бернська конвенція або Конвенція) була відкрита для підписання 19 вересня 1979 року та набрала чинності 1 червня 1982 року . На цей час до Конвенції приєдналась 51 сторона, включаючи Європейський Союз. У 1996 році, із певними застереженнями, визначеними у Законі України №436/96-ВР від 29 жовтня 1996 року до сторін Бернської конвенції приєдналася і Україна . Для нашої країни Конвенція набрала чинності 1 травня 1999 року.

Мета  створення смарагдової мережі — виділити і взяти під охорону місця проживання рідкісних видів тваринного і рослинного світу. При оцінці території для включення до Смарагдової мережі Європи враховується: чи мешкають тут види рослин і тварин, яким загрожує зникнення, чи являє вона собою важливий пункт зупинки на шляхах міграції тварин, чи відрізняється високим рівнем біорізноманіття, чи зустрічається тут унікальне місцепроживання. 

Прирічковий парк це місце проживання:

1. Криженя звичайного[1] (Anas platyrhynchos) — вид птахів родини качкових (Anatidae), ряду гусеподібних (Anseriformes). Відоміший в широкому побуті як дика качка. Крижень перебуває під захистом Бернської та Боннської конвенцій, а також Угоди про охорону афро-євразійських мігруючих водоплавних птахів.

2. Курочки водяної (Gallinula chloropus) — невеликий, розміром з голуба, водоплавний птах з родини пастушкових. Серед загроз для водяної курочки слід назвати знищення птахів так зв. «мисливцями», осушення боліт, забудову берегів озер та водойм, забруднення водно-болотних угідь, знищення очеретів та прибережних хащів. Для збереження виду необхідна сувора охорона водно-болотних угідь та заборона полювання. Птах перебуває під охороною Бернської конвенції.

3. Жовня зеленого, дятела зеленого (Picus viridis) — вид птахів родини дятлових. Находиться під охороною Бернської конвенції (Додаток ІІ). Включено до останнього видання Червоної книги України (2009), статус — вразливий.

Бернська Конвенція про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (англ. Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats) від 1979 року набула чинності першого червня 1982-го.

4. Сальвінія плаваюча[3] (Salvinia natans) — невелика плаваюча різноспорова папороть. В Україні рослину занесено до Червоної книги.

1992 року для виконання Бернської конвенції Європейський Союз створив на своїй території мережу природоохоронних територій Natura 2000. 1998 року з цією ж метою Рада Європи створила Смарагдову мережу, яка діє як доповнення до Natura 2000 поза межами Євросоюзу. Вона складається з територій особливого природоохоронного значення (Areas of Special Conservation Interest, ASCIs).

Конвенція про збереження мігруючих видів диких тварин (англ. Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals, CMS) або Боннська конвенція — міжнародна угода, підписана в 1979 році в Бонні (звідси назва), яка ставить своєю метою збереження наземних і морських мігруючих видів тварин, також птахів повсюди на шляху їх міграції. Договір був складений під егідою Програми ООН з охорони навколишнього середовища (UNEP) та стосується збереження живої природи та місць існування тварин у світовому масштабі.

Угода AEWA, Угода про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (англ. Agreement on the Conservation of African-Eurasian Migratory Waterbirds) є найбільшою угодою в рамках Боннської конвенції. Угода була ухвалена 16 червня 1995 року в Гаазі (Нідерланди) і набула чинності 1 листопада 1999 року, після її ратифікації необхідною кількістю з чотирнадцяти держав, що включали сім з Африки і сім з Євразії

Угода була підписана від імені України 16 жовтня 1998 року в м. Гаазі. Ратифіковано Законом України N 62-IV від 04.07.2002 р.[1] 

Угода стосується 255 видів птахів, які екологічно пов’язані з водно-болотними угіддями принаймні протягом частини річного циклу, включає багато видів гагар, пірникоз, пеліканів, бакланів, чапель, лелек, пастушкових, ібісів, косарів, фламінго, качок, лебедів, гусей, журавлів, куликів, мартинів, крячків та навіть південного африканського пінгвіна

«Вони продали парк» –  говорить Марина Гіль авторка петиції проти забудови Прирічкового парку та голова громадської організації «Прирічковий парк».  Це початок не вороття. Цього в жодному разі неможна було допустити. Адже кожен із нас розуміє, що берег річки завжди буде користуватися попитом у мешканців нашого міста, і що вневдовзі ті три величезні будинки обнесуть огорожею й перекриють вільний доступ до берега. Вам сподобається щоб під вашими вікнами співали пісні й запускали піротехніку? Чи викидали сміття в під ваш під’їзд. От думаю не сподобається і їм. Обурює, що серед тих депутати, які проголосували «ЗА» є мешканці мікрорайону Левада. Ценічний вчинок. Свої голоси в повному складі віддала партія «За Майбутнє, а це Мамай Олександр Федорович, Дикань Євген Олександрович, Булат Віктор Євгенович, Гонтовий Сергій Анатолійович, Діденко Іван Володимирович, Еренбург Ігор Юрійович, Калуцький Олександр Вікторович, Климко Ірина Григорівна, Муравенко Мілена Віталіївна, Поліщук Денис Володимирович, Соліман Маріанна Хайдарівна. Остання хоч і висвітлена в рішенні як «не головувала», але під запис сказала, що в неї не спрацювала кнопка і якщо потрібно вона переголосує. Партія Простих Людей на чолі з Капліном Сергійом Миколайовичем також в повному складі підтримала забудову. Недослухалась до людей та їхніх прохань,  щодо збереження простору для громади, й партія ОПЗЖ разом із «берегинею парків» , як полюбляють її називати полтавці, Деркач Оксаною Антонівною. Депутати від цієї партії такі як Годяк Тетяна Олександрівна та Момонт Євген Андрійович взагалі прийшли на сесію суто проголосувати за це питання, щоб 100% затвердити проект рішення. Від партії «Свобода» свій голос «ЗА» натиснув лише Бублик Юрій Васильович. А партія «ЄС» розкололася навпіл «ЗА» будинки виступив секретар міської ради Карпов Андрій Анатолійович, Дедюхін Олександр Сергійович та Дрюк Оксана Володимирівна в той час як три інших члена партії проголосували проти.

Партія «Слуга народу» та партія «Рідне місто» відмовилися в участі сесії після того, як міський голова не погодив жодної їх правки, в правках було й виключення з порядку денного затвердження ДПТ по Прирічковому парку, тому ми на проти їх прізвищ на бланку голосування бачимо допис «відсутній».

Дуже б хотілося щоб люди, які обирають владу нашого міста вивчили прізвища згадані вище і більше ніколи в жодному разу не підтримали їх на виборах. Щоб люди вчилися аналізувати, спостерігати, бачити. Були освіченими та свідомим суспільством і слідкували не тільки за словами, але й за вчинками.

Марина Гіль