Як обрати професію

Кожна людина від народження є вільною і, підростаючи, завжди має вибір. Часто, не задумуючись над тим, дитина підсвідомо обирає певну іграшку, якою хоче побавитись, пізніше – обирає книги, які хоче прочитати, музику, кіно, одяг… Обирає друзів, знаходить другу половинку, формує своє оточення… Обирає собі заняття до душі…

Звичайно, часто наш вибір може бути обмежений фінансами, залежати від думки оточуючих, від певних обставин, місця, інших стереотипів… Іноді ми робимо вибір обдумано, іноді –  імпульсивно, піддавшись певним емоціям і почуттям…

У кожного в житті приходить час, коли треба здійснити вибір професії. Тут треба прийняти виважене важливе рішення, щоб не помилитись і не схибити, тому що саме від цього вибору залежить твоє  майбутнє.

В дитячому садочку багато хто з нас приміряв на себе різні професії: уявляв себе космонавтом, пілотом, поліцейським, пожежником, мріяв керувати кораблем, поїздом, ескалатором, під ємним краном, гоночним авто… Дівчатка подумки були лікарками, вихователями, просто мамами. Дорослішаючи, хлопці мріяли стати відомими спортсменами, блогерами, фахівцями ІТ-індустрії, а дівчата – актрисами та телеведучими…

Нет описания.

Щасливими є ті, хто упродовж років не змінив своєї мрії, і, через усі роки шкільного життя проніс любов до однієї професії. Тоді, звичайно, вибір її очевидний. Треба йти за своєю мрією за покликом серця. І, навіть, якщо не вистачає для цього певних знань, таланту чи грошей, – все неодмінно знайдеться і успіх буде не за горами. Все, неодмінно, складеться якнайкраще в подальшому.

А що ж робити, якщо серце спить, і Ви та людина, що сумнівається з вибором майбутньої професії?  Звичайно, у такому разі  вибір буде дещо складнішим, але то – теж не біда. Головне – не поспішати з прийняттям рішення, треба намагатися зважити всі за і проти.

По-перше, все ж треба прислухатися до свого Я, до свого внутрішнього голосу. Треба визначитися, який ти є і що тобі більше подобається – спілкування з людьми, чи працювати одному з технікою; думати головою чи створювати щось своїми руками… Це допоможе визначитися з напрямком пошуку.

По-друге, треба продумати, до чого в тебе є здібності, таланти та хист. Можливо, ти полюбляєш технічні науки, а, можливо, ти – людина творча. Можливо, ти маєш гарну дикцію, досягнення в спорті, вмієш готувати смачні вечері , вирощувати квіти, створювати шикарні відео – тоді варто пошукати себе у відповідній галузі.     

Надалі треба спробувати поєднати свої риси характеру, наявний хист і кілька обраних спеціальностей. Чи сумісні вони? Чи зможе, наприклад, мовчазна замкнена людина з прекрасним голосом бути, наприклад, ведучим радіостанції? Певно, що ні. Або, наприклад, Ви вмієте гарно плавати, а навчати дітей Вам точно не подобається. Тоді, звичайно, бути тренером не варто. Тому на першому місці повинно бути те, що більше подобається, а свої таланти і здібності завжди можна розвинути у будь-якому віці.  

По-третє, треба дослідити ринок праці, переглянути наявні вакансії,  поцікавитися, які професії є затребуваними зараз, і можуть утримати лідируючі позиції через кілька років, доки ти вивчишся. Якщо на сайтах з пошуку роботи свої кандидатури пропонують, наприклад, тисячі менеджерів (названо навмання), то поповнити армію саме таких безробітних не найкращий варіант.

По-четверте, на що, Ви, певне, звернете увагу, – це заробітна плата і доходи в цілому,  які ви зможете отримувати, якщо оберете ту чи іншу спеціальність. Тут вже включаються ваші амбіції, Ваша готовність працювати. Яких перспектив, якого статусу Ви можете і хотіли б досягти в обраній галузі?

Обираючи професію, варто продумати й додаткові, на перший погляд, не значні моменти. Наприклад, на скільки Ви мобільні і чи готові Ви бути постійно у відрядженнях, не бачачи сім’ю; чи готові Ви щодобово сидіти за екраном монітора,  якщо маєте поганий зір; чи готові Ви бути пілотом, якщо боїтеся висоти; чи готові бути лікарем, якщо не можете бачити крові; чи готові підіймати важкості, працювати за низьких чи високих температур і вологості, чи не маєте Ви алергії  при контакті з певними матеріалами; чи знаєте Ви іноземну мову тощо.

Задайте собі питання, де Ви можете здобути обрану спеціальність? Якщо доведеться навчатися в іншому місті чи країні, чи готові Ви чи ваша родина нести всі пов’язані з цим витрати?

Роблячи такий важливий вибір,  неодмінно варто порадитися з батьками чи іншими близькими людьми. Напевно, вони більш прагматичні люди, мають певний життєвий досвід і, можливо, краще знають Вас, ваші побоювання і страхи, ваші реальні знання, фінансові можливості сім’ї. Варто дослухатися до порад, хоча вибір треба залишити за собою.

Головне – не треба боятися помилитися. Нинішнє життя дуже динамічне, не знаєш, в чому досягнеш успіху. Знання, які ти отримаєш упродовж навчання у вузі, можуть застаріти; фахівці конкретної спеціальності можуть стати  непотрібними (наприклад, їх замінять машини чи роботи); з найкращою спеціальністю вакансії можна просто не знайти, бо Ви не матимете  досвіду роботи.

Тому можна і варто здобути не одну професію, не одну спеціальність, не одну освіту. Треба бути готовому ВЧИТИСЯ ВСЕ ЖИТТЯ І ТОДІ УСПІХ – НЕ ЗАБАРИТЬСЯ!!!

Ростислав Протас, зразковий художній колектив гурток «Юний журналіст» Полтавського ОЦЕВУМ