«Зніму квартиру»: як у воєнний час працює ринок нерухомості у Полтаві

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, наша держава зазнала чи не найбільшої хвилі внутрішньої міграції. Через активні бойові дії у Харківській, Сумській, Київській, Чернігівській і Донецькій областях та на Півдні нашої країни, тисячі людей вимушені були покинути свої домівки.

Частина з них поїхала шукати спокою спочатку до західних областей України, а потім – за кордон. За даними ООН, за трохи більше місяця війни з країни виїхало понад 4 мільйони біженців, половина з яких – діти.

Проте інша частина українців, яка або не захотіла, або через інші причини не може виїхати за межі держави, змушені були переїхати до інших, відносно спокійних, областей України.

За даними агенції ООН у справах біженців, мінімум 7-10 мільйонів людей змушені були покинути свої домівки та переїхати в інші області України. Серед них і Полтавщина, до якої із 24 лютого переїхало понад 80 тисяч офіційно зареєстрованих переселенців. Проте загалом, як повідомляє очільник Полтавської Обласної Військової адміністрації, таких людей – понад 113 тисяч.

Оскільки більшість із них приїхали саме до Полтави, то ми поспілкувалися з директоркою місцевої агенції з нерухомості «Дом24» Мариною Базилюк про ситуацію на ринку нерухомості та про те, як на роботу рієлторів вплинуло повномасштабне вторгнення Росії.

Як агенція нерухомості зустріла початок вторгнення

Для нашої компанії війна стала такою ж несподіванкою, як і для всіх інших. І перші три тижні наші рієлтори взагалі не працювали. Займалися своїми родинами, батьками. 

А вже після того, коли почали з’являтися запити щодо поселення внутрішньо переміщених осіб, то ми прийняли рішення виходити й працювати. Працювали у волонтерському форматі – допомагали із розселенням людей, консультували їх, куди звертатися. Бо спочатку різні волонтерські центри були погано скоординовані між собою, тому ми допомагали ще й інформаційно. Ну і звісно, шукали житло.

Житло шукали як безкоштовне, так і за гроші. Звичайно, через війну ми не брали комісію за свої послуги, по суті робили це як волонтери. Після 2-3 тижнів такої роботи, зовсім недавно ми почали працювати в довоєнному форматі.

Як гостро стоїть проблема нестачі житла для переселенців у Полтаві

Надзвичайно гостро. На 10 охочих, можна знайти 1 житло. Люди шукають собі нерухомість, і якщо не знаходять – їдуть до інших міст. Адже жити в спортзалах у людей бажання немає. 

Що сталося з ринком нерухомості після 24 лютого

На сьогодні ми можемо говорити лише про деякі частини цього ринку, а саме про оренду житла – довгострокову чи короткострокову. Бо продаж нерухомості зараз не працює по всій Україні, адже заблоковані усі реєстри. Тобто купити або продати нерухомість під час повномасштабної війни, принаймні зараз – неможливо. 

Уряд планує відновлення реєстрів ближче до травня, тому зараз ми говоримо лише про ринок оренди. Звичайно, він автоматично пішов вгору через великий попит. Люди намагаються тримати довоєнні ціни, проте є і такі, хто виставляє свою нерухомість вище ринкових цін. Люди, які вимушені тікати від війни, часто таке житло й винаймають. 

Раніше найбюджетніша однокімнатна квартира в Полтаві коштувала від 4 тисяч. Від початку повномасштабної війни такі пропозиції теж траплялись. 

Проте через великий попит, всі бюджетні варіанти за довоєнною ціною – зайняті. Тому станом на зараз, залишилась лише нерухомість, вартість якої зросла десь на 20%.

Що відбувається з ринком нерухомості на 2-й місяць війни та які прогнози

Є декілька аспектів, але важливо розуміти, що через заблоковані реєстри та неможливість маніпуляцій із житлом, ринок нерухомості фактично стоїть на паузі. Зараз не можна сказати, яка об’єктивна ціна тієї чи тієї квартири. 

Але як тільки з’явиться можливість продавати або купувати, з’явиться ринок і за кілька тижнів буде зрозуміла реальна ціна нерухомості, бо сьогодні ціни лишаються на тому ж рівні що й до війни. 

Та виходячи із ситуації з великою кількістю зруйнованих будинків та інфраструктури, великою кількістю внутрішньо переміщених осіб та заявами уряду про будівництво житла для переселенців, ми розуміємо, що частину житла держава побудує, а іншу частину житла планують купувати. 

Найпростішим методом для цього є купівля житла для певної категорії людей за певними програмами – як, наприклад, це було з військовими, рятувальникам, співробітниками поліції та іншими категоріями людей, які мають бути забезпечені житлом від держави. 

У такому випадку держава відкриває спеціальний рахунок на певну людину і заводить туди якусь кількість грошей. Наприклад, раніше це було 42 тисячі доларів для двокімнатної квартири. 

Людина обирає варіанти з уже готового житла, а коли знаходить – звертається до банку, який робить все інше. Якщо коштів замало, людина може знайти додаткові кошти й купити вже кращу нерухомість. 

Тому, розуміючи цей принцип, можна сказати, що ціна житла буде залишатися як мінімум на цьому ж рівні, але висока ймовірність того, що вартість нерухомості в мирних містах буде повзти вгору. Бо попит на це величезний, а якщо є попит – буде й пропозиція. 

Щодо вторинного ринку, то тут вартість залежить від ціни нових квартир. А оскільки через здорожчання матеріалів, відсутності робочих рук будівельників, які воюють, первинна нерухомість буде дорожчати, то за нею «підтягнеться» й вторинний ринок. 

Тому найближчі декілька років ціна на нерухомість буде поступово зростати.

Юрій ДРОГА